Prevencija i tretman zapušenih pora – kako upravljati porama lica

Problematika zapušenih pora na licu nije nepoznata većini ljudi. Svako od nas, bar u nekom trenutku života, susreo se sa nezgodnim crnim tačkama ili viškom sebuma koji su zagušili fine linije na našoj koži. Ne samo da zapušene pore mogu dovesti do neprivlačnog izgleda kože, već mogu biti i temelj za nastanak akni i drugih kožnih problema. Srećom, postoje koraci koje možemo preduzeti da redukujemo i rešimo se ovog problema. U ovom blogu će biti reči o tome kako se boriti protiv zapušenih pora, održati kožu čistom i zdravom, i kako preventivno delovati da minimiziramo problematiku kože lica.

Identifikacija problema sa porama

Prvi korak u svakoj borbi protiv zapušenih pora je identifikacija problema. Pore su male otvore na površini kože kroz koje koža “diše”, odnosno izbacuje sebum i znoj. Ukoliko su pore proširene ili zapušene, to se može manifestovati na razne načine, uključujući nastanak mitisera (crnih tačkica), belih tačkica ili akni. Primetiti problematične pore nije teško – one su obično vidljive golim okom i mogu da promene teksturu i izgled kože.

Kako sprečiti zapušenje pora

Prevencija je ključ uspeha kada se radi o zdravlju kože. Održavanje redovne i pravilne rutine čišćenja lica može znatno preventivno uticati na pojavu zapušenih pora. Odabir proizvoda za čišćenje koji su prikladni za vaš tip kože je od vitalnog značaja. Kada birate čistač ili tonik, obratite pažnju da li su namenjeni za masnu, kombinovanu, suvu ili osetljivu kožu. Takođe, piling lica treba vršiti redovno ali ne prečesto kako ne bi došlo do iritacije kože.

Dubinsko čišćenje i eksfolijacija

Dubinsko čišćenje pora je postupak koji može pomoći u uklanjanju duboko ukorenjenih nečistoća koje obično čišćenje ne može da ukloni. Upotreba blagih hemijskih pilinga sa AHA (alfa hidroksi kiselinama) ili BHA (beta hidroksi kiselinama) može pomoći u ovom postupku. Eksfolijacija pomaže uklanjanje mrtvih ćelija kože i omogućava novim, zdravim ćelijama da dođu na površinu. Jednom ili dva puta nedeljno je dovoljno za većinu tipova kože.

Upotreba maski za lice i redovan poset kozmetičaru

Maska za lice sa aktivnim sastojcima poput gline može pomoći u apsorpciji viška masnoće i dubinskom čišćenju pora. Ukoliko se odlučite za profesionanu pomoć, redovan poset kozmetičaru može biti od velike koristi, posebno ukoliko imate teži slučaj zapušenih pora ili akni. Profesionalno čišćenje lica može pružiti rezultate koje je teško postići kod kuće.

Ishrana i hidratacija kože iznutra

I na kraju, ali ne i manje bitno – ishrana i hidratacija igraju veliku ulogu u zdravlju kože. Pijenje dovoljne količine vode i konzumiranje hrane bogate vitaminima i mineralima, posebno vitaminom A i cinkom, može poboljšati ukupno stanje kože. Pored toga, izbegavanje previše masne i prerađene hrane može pomoći smanjenju problema sa zapušenim porama.

Sa pravilnom negom i malo discipline, problem zapušenih pora može postati stvar prošlosti. Uspostavljanje redovne rutine, pažljiv odabir proizvoda, i zdravije životne navike su ključni elementi u održavanju kože čistom, zdravom i prefinjenom. Setite se, lepota i zdravlje kože dolaze iznutra i spolja, pa pristupite svom režimu nege sa sveobuhvatnom strategijom za najbolje rezultate.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu