Kada je u pitanju trudnoća, promene na grudima su često jedan od prvih simptoma na koje žene obrate pažnju. Te promene mogu biti različite prirode i intenziteta, i obično predstavljaju normalan deo prilagodbe tela na trudnoću. Razumevanje šta su tični simptomi i šta ih uzrokuje može pomoći trudnicama da se bolje nose sa eventualnim nelagodnostima, kao i da razlikuju kada je u pitanju nešto što zahteva stručno mišljenje lekara.
Prvi znaci promena na grudima u ranoj trudnoći
Već u prvim nedeljama trudnoće, mnoge žene primete da su im grudi osetljivije na dodir, čak i bolne. Ovo je u većini slučajeva potpuno normalno i rezultat je povećanja nivoa hormona, posebno estrogena i progesterona, koji utiču na mlečne žlezde. Grudi mogu postati veće, napetije i teže, a ovo povećanje može nastaviti tokom čitave trudnoće. Žene takođe mogu primetiti tamnjenje areola (koža oko bradavica) i pojavu malih grudvica poznatih kao Montgomeryjevi tuberkuli.
Kako se nositi sa bolom i osetljivošću grudi
Da bi umanjile bol i osetljivost grudi, trudnice mogu pokušati da nosi podržavajući i udoban brushalter, poželjno bez žica. Takođe, važno je birati donje rublje od prirodnih materijala koji dozvoljavaju koži da diše. Korišćenje blazina za podršku grudima tokom spavanja može pomoći, kao i blagi topli tuš ili topli oblozi na grudima. Ukoliko bol postane preintenzivan, konsultacija sa lekarom je preporučljiva, kako bi se isključile druge potencijalne brige.
Višak sekreta iz bradavica
Kako trudnoća napreduje, žene mogu primetiti višak sekreta iz bradavica, što se naziva kolostrum. To je prvo “mleko” koje telo proizvodi, bogato hranljivim materijama i antitelima koje će zaštititi novorođenče u prvih nekoliko dana nakon porođaja. Kolostrum može da procuri spontano ili prilikom pritiska na grudi, a to je sasvim normalno. Buduće mame mogu koristiti uloške za brushalter kako bi upile višak sekreta i sačuvale odeću od fleka.
Promene na grudima u kasnoj trudnoći
U kasnijim fazama trudnoće, grudi nastavljaju da se pripremaju za dojenje. To uključuje dalje povećanje u veličini i promene unutar mlečnih kanala. Već tada, neke žene mogu da počnu da praktikuju izražavanje kolostruma, što treba da se radi uz savet i nadzor zdravstvenog radnika. Važno je napomenuti da, iako je većina promena na grudima tokom trudnoće normalna, uvek treba obratiti pažnju na bilo kakve neočekivane simptome poput iznenadnog i neprestanog bolovanja ili crvenila, izraženog oticanja grudi, prozirnog ili krvavog sekreta iz bradavica ili bilo kakvih čvorića ili masnica koje bi mogle ukazivati na infekciju ili druga stanja.
Poseta lekaru i skrining grudi u trudnoći
Iako su mnoge promene na grudima tokom trudnoće smatrane prirodnim, svaka neobična ili zabrinjavajuća promena treba da bude pregledana od strane zdravstvenog radnika. Redovne posete ginekologu ili akušeru pružiće priliku za razgovor o promenama na grudima i njihovo adekvatno praćenje. Ukoliko postoji istorija bolesti dojke u porodici, ili postoje drugi faktori rizika, može biti potrebno raditi dodatne skrininge. U tom slučaju, lekar će predložiti najbezbedniji i najefikasniji način praćenja stanja dojki tokom trudnoće.