Promene na nosu tokom trudnoće

Kada govorimo o trudnoći, često se diskutuje o čestim simptomima kao što su jutarnje mučnine, otečene noge ili žudnje za određenom hranom. Međutim, jedan od manje poznatih, no ipak prisutnih fenomena jeste tzv. “trudnički nos” ili promene na nosu koje mogu da se dese tokom trudnoće. U ovom blogu ćemo razmotriti šta to znači, zašto se dešava i koje korake možemo preduzeti kako bismo olakšali ove simptome.

Šta je “trudnički nos”?

“Trudnički nos” ili rinoreja podrazumeva pojačano stvaranje i izlučivanje sekreta iz nosa tokom trudnoće. Može se javiti kao posledica hormonskih promena i povećanja protoka krvi koje je uobičajeno za vreme trudnoće. Mnoge trudnice primete da im je nos često začepljen, da teže dišu ili da imaju pojačan osećaj zapušenosti. Nekima se čak i oblik nosa blago promeni usled tih istih promena u cirkulaciji i pritisima u telu.

Zašto dolazi do ovih promena?

Osnovni uzrok promena na nosu tokom trudnoće leži u hormonima. Povećana proizvodnja estrogena i progesterona utiče na sluzokožu nosa, čineći je osetljivijom i sklonoj proširenju. Osim toga, tokom trudnoće dolazi do povećanja ukupnog volumena krvi u organizmu, a time i do intenzivnijeg protoka krvi kroz nosne kapilare. Ove promene mogu dovesti do oticanja nosne sluzokože i otežanog disanja.

Kako ublažiti simptome “trudničkog nosa”?

Ublažavanje simptoma “trudničkog nosa” uglavnom se svodi na ne-farmakološke metode, pogotovo jer mnogi lekovi nisu preporučljivi za upotrebu u trudnoći bez prethodne konsultacije sa lekarom. Evo nekoliko saveta koji mogu pomoći:

  • Održavajte redovnu hidrataciju tijela, pijte dovoljno tečnosti.
  • Koristite ovlaživače vazduha u prostorijama u kojima boravite.
  • Redovno provetravajte prostorije u kojima se nalazite.
  • Nagnite glavu nad posudu sa toplom vodom i inhalirajte paru, pazeći da se ne opečete.
  • Saline (fiziološki) rastvori u obliku sprejeva ili kapi za nos mogu pomoći u navlaživanju nosne sluzokože i olakšanju disanja.
  • Spavajte sa podignutim uzglavljem kako biste smanjili pritisak u sinusima.

Takođe, važno je izbegavati alergene i iritanse, poput duvanskog dima, koji mogu dodatno pogoršati simptome.

Da li “trudnički nos” traje celu trudnoću?

Simptomi “trudničkog nosa” se mogu javiti u bilo kojem trenutku tokom trudnoće, ali ne traju nužno sve do porođaja. Kod nekih žena simptomi se pogoršavaju kako trudnoća odmiče, zbog sve većeg uticaja hormona i promena u cirkulaciji, dok kod drugih mogu ostati isti ili se čak smanjiti. Nakon porođaja, kada se hormonski nivo vrati u normalu i cirkulacija stabilizuje, simptomi bi trebalo da počnu da se smanjuju i u konačnici nestanu.

Moguće komplikacije

Iako “trudnički nos” sam po sebi nije opasan, može smanjiti kvalitet života trudnice zato što može ometati normalno disanje i spavanje. Zbog toga se savetuje redovno praćenje simptoma i konsultacija sa lekarom ukoliko postoje potreba. Poteškoće sa disanjem mogu dovesti i do glavobolje, osjećaja umora i smanjenja koncentracije.

U retkim slučajevima, prekomerno oticanje nosnih prolaza može izazvati ili pogoršati postojeće probleme kao što su sinusitis ili infekcije srednjeg uha, stoga je bitno obratiti pažnju i na te simptome. Ukoliko se pojave takvi problemi, neophodno je potražiti medicinski savet kako biste osigurali pravilno lečenje i oporavak bez rizika po zdravlje i vaše i bebe.

Na kraju, trudnoća je period pun promena, a “trudnički nos” je samo jedna od mnogih pojavnosti koja prati taj divan proces stvaranja novog života. Razumevanjem simptoma i praktičnim savetima, možemo olakšati ovo iskustvo i učiniti ga što prijatnijim.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu