Pronacija, prekomerna pronacija, supinacija: uzroci i rešenja

Pronacija i supinacija su prirodni pokreti stopala prilikom hodanja i trčanja, ali prekomerna pronacija može uzrokovati bol u stopalu i zglobovima. U ovom članku ćemo istražiti šta je pronacija i supinacija, kako prepoznati prekomernu pronaciju i kako je rešiti, kao i korisne savete za održavanje zdravog stopala.

Šta je pronacija i kako utiče na vaše telo?

Pronacija je prirodan pokret stopala kada se opterećuje telo dok hodate ili trčite. Međutim, prekomerna pronacija može dovesti do problema u stopalu, kolenima i kukovima, kao i lošeg držanja tela.

Prekomerna pronacija je kada stopalo previše naginje prema unutra prilikom opterećenja ili kada se stopalo ne prilagođava dovoljno dobro na ravnu površinu. Suprotno tome, supinacija je kada se stopalo previše naginje prema spolja, a pritisak se previše koncentriše na spoljnjem delu stopala.

Prekomerna pronacija može biti uzrokovana slabošću mišića stopala i nogu, a posebno uobičajena kod osoba koje imaju ravniji luk stopala. Kao rezultat toga, pritisak se previše koncentriše na unutrašnjem delu stopala, što može izazvati bol i nelagodu.

Međutim, ovaj problem se može rešiti nošenjem specijalnih uložaka za cipele – ortopedske podrške koje pomažu u izravnavanju stopala i distribuiranju pritiska na stopalu ravnomerno. U nekim slučajevima, može biti potrebna i fizikalna terapija i dalji tretman kako bi se ojačala stopala i smanjile problematične posledice prekomerne pronacije.

Ukratko, prekomerna pronacija i supinacija su medicinski problemi koji mogu uticati na ljudsko telo. Važno je razumeti kako i zašto se ovi problemi pojavljuju i šta se može učiniti kako bi se sprečio njihov dalji razvoj i smanjile neprijatne posledice.

Kako prepoznati prekomernu pronaciju i šta je uzrokuje?

Prekomerna pronacija stopala je jedan od najčešćih problema sa kojima se suočavaju trkači, pa čak i ljudi koji ne aktivno treniraju. Ovaj problem se javlja kada stopalo pada prema unutra pri hodanju. To uzrokuje preveliko opterećenje na određene delove stopala, što može dovesti do bolova, povreda i drugih problema.

Uzrok prekomerne pronacije može biti genetski, ali često se javlja zbog loše obuće, loše biomehanike tela, preopterećenja mišića i slabe stabilnosti mišića stopala. Ako ne pronađete odgovarajuće rešenje za ovaj problem, može doći do ozbiljnih povreda, kao što su na primer stres frakture.

Srećom, postoje načini da se prevaziđe problem prekomerne pronacije. Jedan od najefikasnijih rešenja je korišćenje stopala ortotičkih uložaka, koji su posebno dizajnirani da pruže podršku stopalu i pomognu u sprečavanju prekomerne pronacije. Pored toga, vežbanje, ravnoteža mišića, jačanje mišića stopala i izbor odgovarajućih obuća mogu takođe pomoći u smanjenju problema prekomerne pronacije.

Ključno je da se prepozna problem prekomerne pronacije i da se preduzmu odgovarajući koraci da bi se rešio. Ovaj problem može biti izuzetno bolan i neprijatan, pa je važno da se obratite stručnjaku ako ne možete sami da ga prevaziđete.

Rešenja za prekomernu pronaciju i supinaciju: vežbe i ortopedski ulošci

Kada je u pitanju prekomerna pronacija ili supinacija, pravilna dijagnoza je ključna. Nakon pregleda stručnjaka za biomehaniku, moguće je da će biti potreban pregled skeniranjem stopala ili čak pregled gornjeg dela tela i karlice kako bi se utvrdile eventualne nepravilnosti koje utiču na stabilnost stopala.

Najčešće rešenje za prekomernu pronaciju ili supinaciju su ortopedski ulošci. Ovi ulošci se postavljaju unutar cipela i imaju za cilj da promene ugao stopala, smanje prekomernu pronaciju ili supinaciju i tako smanje bol u stopalima, kolenima, kukovima i donjem delu leđa.

Pored ortopedskih uložaka, vežbe istezanja često pomažu u smanjenju bolova i povećanju stabilnosti stopala. To uključuje istezanje mišića stopala, listova, kvadricepsa i leđa.

Međutim, važno je imati na umu da ovakve abnormalnosti stopala mogu dovesti do drugih problema kao što su nadoknada težeće strane tela i drugo. Zbog toga je najbolje posetiti stručnjaka za biomehaniku koji može napraviti plan terapije koji će odgovarati individulanim potrebama pacijenta.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu