Prosečna težina i tabela rasta za bebe, malu decu i školsku decu

Razvoj dece je dinamičan i individualan proces, a težina i rast su ključni pokazatelji zdravlja i pravilnog razvoja. Roditelji često traže informacije o tome šta je “normalno” ili uobičajeno kada je reč o rastu i težini svoje dece. Prosečne vrednosti i tabele rasta mogu biti od koristi kako bi ste stekli opšti uvid u razvojne trendove tokom različitih perioda detinjstva.

Prvi meseci i bebe

Prva godina života bebe je vreme intenzivnog rasta i razvoja. Bebe obično udvostruče svoju težinu pri rođenju do šestog meseca, a utrostruče do prvog rođendana. Normalna težina pri rođenju varira, ali se obično kreće između 2,5 i 4,5 kg. Tokom prva četiri meseca, bebe u proseku dobijaju oko 150 do 200 grama nedeljno. Od petog do šestog meseca rast usporava na oko 100 do 150 grama nedeljno, a do prve godine na oko 70 do 90 grama nedeljno.

Što se tiče rasta u dužinu, sasvim je uobičajeno da beba poraste za oko 25 centimetara tokom prve godine. Pedijatri koriste grafikone rasta kako bi pratili napredak svake bebe, pa je važno redovno posećivati pedijatra kako bi se pratio njen ili njegov individualni rast.

Rast i razvoj dece od 1 do 3 godine

U periodu od prve do treće godine, malo dete postaje nezavisnije i prolazi kroz brojne faze razvoja. Težina se sada povećava za oko 2 do 3 kilograma godišnje. Kada je reč o rastu u visinu, prosečno povećanje je oko 7 do 12 centimetara po godini. Bitno je napomenuti da deca ne rastu jednakim tempom tokom cele godine, već se to dešava na talase.

Roditelji treba da imaju na umu da su genetika, ishrana, i fizička aktivnost glavni faktori koji će uticati na težinu i visinu deteta u ovoj fazi. Redovni lekarski pregledi su takođe važni, jer pedijatar može identifikovati bilo kakve zabrinutosti u vezi sa rastom i razvojem, te pružiti preporuke za zdrave navike.

Dečiji rast od 4 do 6 godina

U ovom uzrastu deca nastavljaju da rastu relativno konstantnom brzinom. Prosečan godišnji rast u težini varira između 2 i 3 kilograma, dok visinski rast može biti oko 5 do 8 centimetara godišnje. Tokom ovih godina, deca počinju da idu u vrtić ili školu, što može izazvati promene u apetitu i fizičkoj aktivnosti. To će, naravno, imati uticaja na njihovu težinu i rast.

Igranje i sportske aktivnosti trebalo bi da budu važan deo svakodnevnog života. Ne samo da podstiču fizički razvoj, već i doprinose emocionalnom i socijalnom razvoju deteta. Neka deca u ovoj uzrasnoj grupi dožive nagli skok u rastu, što je često poznato kao “rastni trzaj”.

Rast tokom školskog uzrasta (7-12 godina)

Kada deca počnu sa školom, njihovi tempi rasta u visinu i težinu mogu se smanjiti u poređenju sa periodom kada su bili mlađi. Ipak, važno je pratiti da li napreduju u skladu sa očekivanim standardima rasta. U ovom uzrastu, dečaci i devojčice generalno dobijaju oko 2 do 3 kilograma godišnje, a visinski rast iznosi približno 5 do 6 centimetara po godini.

Sticanje zdravih navika u ishrani i vežbanju tokom ovih formativnih godina može pomoći deci da održavaju zdravu težinu i postavljaju temelje za zdravlje kasnije u životu. Deca koja su fizički aktivna imaju manji rizik od razvoja hroničnih bolesti poput tipa 2 dijabetesa i visokog krvnog pritiska.

Adolescencija i pubertet

Adolescencija donosi značajne promene koje utiču i na fizički izgled. Većina devojčica doživljava pubertet između 8 i 13 godina, dok većina dečaka ulazi u pubertet malo kasnije, obično između 10 i 14 godina. Ovo vreme je karakteristično za brz i značajan rast. Devojčice će obično za vreme puberteta porasti za oko 5 do 20 centimetara i dobiju od 7 do 25 kilograma, dok će dečaci često rasti 10 do 30 centimetara i dobiti između 7 i 30 kilograma.

Zbog hormonskih promena koje se dešavaju tokom puberteta, adolescenti mogu doživeti period brzog rasta, poznatiji kao “rastni trzaj”. Rast je najintenzivniji u prve 2 do 3 godine puberteta, nakon čega počinje da usporava. Normalan razvoj tokom adolescencije podrazumeva redovne fizičke preglede i prilagođavanje unosa kalorija prema potrebama tela koje raste.

U zaključku, rast i težina dece su važni pokazatelji zdravlja i trebalo bi ih pažljivo pratiti. Svako dete je jedinstveno, i dok grafikoni rasta i prosečne težine nude korisne smernice, najvažnije je da svako dete razvija svoj puni potencijal kroz zdrave životne navike, uključujući uravnoteženu ishranu i redovnu fizičku aktivnost. Saradnja sa pedijatrom i otvorena komunikacija su ključ za održavanje optimalnog zdravlja i razvoja deteta.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu