Kada postanete trudni mnoge promene se događaju u vašem telu, uključujući i one na koži. Jedna specifična i relativno česta pojava jeste PUPPP (Pruritic Urticarial Papules and Plaques of Pregnancy), što je stanje koje stvara osip i svrab kože tokom trudnoće. Iako može biti neugodno, PUPPP obično nije opasno za trudnicu ili bebu. U ovom tekstu, razmotrićemo simptome, uzroke i mogućnosti lečenja ovog specifičnog osipa kako biste lakše prepoznale i nosile se sa tim ako se pojavi tokom vaših devet meseci iščekivanja.
Šta je tačno PUPPP osip?
PUPPP, što je skraćenica za “Pruritic Urticarial Papules and Plaques of Pregnancy”, predstavlja tip kožnog osipa koji se obično pojavljuje u trećem trimestru trudnoće. Manifestuje se u obliku malih izbočina koje formiraju crvene, svrbežne plakete po koži. Najčešće pogađa trbuh, posebno oko strija, ali može se proširiti i na butine, ruke, grudi ili druge delove tela. Iako uzrok nije u potpunosti jasan, misli se da je povezan sa istezanjem kože i možda imunološkim promenama koje se događaju tokom trudnoće.
Simptomi PUPPP osipa
Prvi i najizraženiji simptom PUPPP osipa je svrab. Osip izgleda kao kolekcija sitnih, crvenih izbočina koje mogu konfluirati u veće plakete. Mogu biti izuzetno svrbežni, u nekim slučajevima svrab može biti toliko intenzivan da ometa san. Osip se tipično javlja u trećem trimestru i često počinje u predelu trbuha, ali može se proširiti i na druge delove tela. Važno je napomenuti da PUPPP obično ne utiče na lice, dlanove i tabane.
Uzroci PUPPP osipa
Iako se precizan uzrok PUPPP osipa još uvek utvrđuje, postoji nekoliko teorija. Jedna od teorija sugerira da povećanje veličine trbuha tokom trudnoće uzrokuje prekomerno istezanje kože koje dovodi do upale i formiranja osipa. Druga teorija ukazuje na moguću genetsku predispoziciju, budući da se čini da osip ima tendenciju da se javlja kod određenih porodica. Takođe, neki stručnjaci veruju da hormonalne promene ili imunološke prilagodbe trudnoće mogu igrati ulogu u nastanku PUPPP osipa.
Lečenje PUPPP osipa
Tretman PUPPP osipa uglavnom se fokusira na ublažavanje simptoma, pre svega svraba. Lekar može preporučiti upotrebu topikalnih kortikosteroida kako bi se smanjio upalni odgovor i umirio svrab. Takođe se mogu koristiti hidratantne kreme, losioni koji sadrže mentol ili kalamin, kao i hladne obloge, koje mogu pružiti trenutno olakšanje. Antihistaminici se ponekad propisuju radi ublažavanja intenziteta svraba, mada njihova efikasnost može varirati.
U težim slučajevima osipa i pratećeg svraba, lekar može preporučiti i oralne kortikosteroide, ali se oni preporučuju samo kada je neophodno zbog potencijalnih rizika i sporednih efekata. Pored farmakološkog tretmana, promena načina oblačenja, poput nošenja lepršave odeće koja ne iritira kožu, i izbegavanje vrućih tuševa ili kupki, koji bi mogli dodatno isušiti kožu, takođe mogu pomoći u ublažavanju simptoma.
Prevencija i izgledi za oporavak
Mada konkretne preventivne mere za PUPPP osip nisu jasno definisane, održavanje dobre hidratacije kože tokom trudnoće može biti od pomoći. Upotreba blagih hidratantnih krema koje ne sadrže iritirajuće sastojke i redovno nanošenje može pomoći u smanjenju rizika od iritacije i svraba kože. Kad je reč o izgledima za oporavak, većina žena doživi potpuno izlečenje od PUPPP osipa nakon porođaja, a simptomi se obično povlače unutar nekoliko nedelja nakon rođenja deteta. U veoma retkim slučajevima, osip može potrajati i malo duže, ali uz adekvatan tretman postepeno jenjava.
U zaključku, PUPPP osip je frustrirajuće, ali prolazno stanje koje može pogoditi trudnice, posebno kasnije u trudnoći. Razumijevanje simptoma, uzroka i mogućnosti lečenja može pomoći da se umanje nelagodnosti i olakša doživljaj trudnoće. Iako se može biti izvor stresa i nelagodnosti, srećom, PUPPP ne predstavlja rizik po zdravlje bebe i obično se potpuno razrešava nakon porođaja.