Razumevanje stolice kod novorođenčadi i dojenčadi

Kao novi roditelj, možda ćete se iznenaditi koliko često razmišljate o stolici vaše bebe. Od teksture i boje do čestine i mirisa, stolica je važan indikator zdravlja vaše bebe. U ovom blog postu, detaljno ćemo analizirati šta možete očekivati kada je u pitanju stolica kod novorođenčadi i dojenčadi, šta je normalno, a šta bi moglo biti znak za uzbunu. Biće reči o tome kako se stolica menja s prelaskom na čvrstu hranu, kako izgledaju normalne promene, ali i kada treba da se obratite pedijatru.

Prva stolica novorođenčeta – mekonijum

Prva stolica koju će vaše novorođenče izbaciti se naziva mekonijum. Ova stolica je obično guste, katranaste teksture i tamnozelene do crne boje. Mekonijum se akumulira u crevima bebe tokom intrauterinog života i sastoji se uglavnom od ćelija koje se odumiru, amnionske tečnosti i materija koje beba proguta dok je u materici. To je normalno za prvih nekoliko dana života bebe, a zatim stolica počinje da se menja kako se beba hrani.

Prelazak na žućkaste stolice

Nakon što se mekonijum potpuno izbaci, stolica vaše bebe će početi da postaje svetlija i može preći u zelenkastu pa čak i žućkastu boju. Ovo je obično znak da bebin probavni sistem počinje da razlaže mleko (bilo da je u pitanju majčino mleko ili formula). Stolice dojenih beba su često mekše i mogu biti vodenaste ili slične konzistenciji kaše. U stolicama beba koje se hrane formulom, tekstura je obično malo gušća, a boja može biti svetlo smeđa do žućkasta.

Značaj boje i teksture stolice

Boja i tekstura stolice mogu puno reći o zdravstvenom stanju vaše bebe. Većina promena je normalna, naročito kada se uvode nove namirnice u ishranu bebe. Međutim, postoje određene boje i teksture koje zahtevaju dodatnu pažnju. Na primer, vrlo svetla ili bela stolica može ukazivati na problem sa jetrom ili žuči, dok crvena može ukazivati na prisustvo krvi. Takođe, veoma tvrda stolica može biti znak zatvora, dok veoma vodenasta može upućivati na dijareju.

Uobičajene promene stolice tokom uvođenja čvrste hrane

Kada počnete da uvodite čvrstu hranu, očekujte da će se stolica vaše bebe značajno promeniti. Počet ćete primećivati nove boje i teksture, što je potpuno normalno. Hrana poput šargarepe može prouzrokovati narandžastu boju stolice, dok spanać može dovesti do zelenije stolice. Vrlo je važno pratiti reakciju bebine stolice na nove namirnice kako biste mogli da identifikujete da li neka hrana možda ne odgovara vašem detetu.

Kada potražiti savet pedijatra

Iako je većina promena u bebinim stolicama normalna, postoje neki znakovi koje ne biste trebali ignorisati. Ako primetite dosledno prisustvo krvi u stolici, veoma svetlu ili belu boju, ili ako vaša beba pokazuje znake neprijatnosti ili bolova prilikom pražnjenja, trebalo bi da se obratite pedijatru. Takođe, ukoliko primetite simptome dehidracije ili ukoliko vaša beba nema stolicu nekoliko dana (ovisno o dobi i načinu ishrane), konsultacija sa lekarom je preporučljiva.

Nadamo se da je ovaj pregled stolice kod novorođenčadi i dojenčadi dao korisne informacije za novo roditeljstvo. Zapamtite, svaka beba je jedinstvena i ima svoj ritam kada je u pitanju varenje – ključno je pratiti i upoznati navike vaše bebe. Uz adekvatnu pažnju i povremene konsultacije sa pedijatrom, moći ćete da osigurate zdravlje i dobrobit vašeg malog čuda.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu