Kada govorimo o autizmu, rano prepoznavanje simptoma može značajno doprineti razvoju deteta i njegovoj ili njenoj sposobnosti da se nosi s izazovima koje ovaj poremećaj sa sobom nosi. Autizam ili poremećaj iz autističnog spektra (ASD) je kompleksan razvojni poremećaj koji obično postaje očigledan tokom prve tri godine života. Iako simptomi autizma mogu biti raznoliki i razlikuju se od deteta do deteta, postoje određeni znakovi koji mogu upozoriti roditelje i staratelje da bi trebalo da potraže mišljenje stručnjaka. U ovom blogu, fokusiraćemo se na to kako prepoznati znakove autizma kod beba.
Rani znakovi autizma kod beba
Prepoznavanje ranih znakova autizma može biti izazovno, jer bebe se razvijaju različitim tempom. Međutim, postoje određeni rani znakovi koji mogu ukazati na autizam kod beba:
- Odsustvo ili retkost očnog kontakta
- Neodzivnost na osmeh ili druge emocije na licima
- Ne pokazivanje gestova poput mašenja ili pokazivanja
- Nedostatak babinog pljeskanja ili oponašanja
- Neobično korišćenje igračaka ili igranje na nekonvencionalan način
- Male ili nikakve promene u govoru i jeziku
Interakcija i socijalna ponašanja
Društvena interakcija i socijalna ponašanja često su među prvim oblastima koje ukazuju na potencijalne poteškoće kod beba koje bi kasnije mogle biti dijagnostifikovane sa autizmom. Bebe sa autizmom mogu imati problema s uspostavljanjem i održavanjem interakcija sa drugima. Na primer, mogu se činiti ravnodušne prema drugim ljudima, uključujući članove porodice, ili mogu ignorisati pokušaje drugih da privuku njihovu pažnju.
Značaj rutine i ponavljajućeg ponašanja
Deca sa autizmom često pokazuju intenzivno interesovanje za određeni redosled aktivnosti ili igara. Na primer, mogu stalno slagati igračke na određeni način ili pokazivati preterano interesovanje za jedan tip igračke. Osim toga, mogu biti izrazito osetljiva na promene u rutini ili okruženju i mogu izražavati pospanost, frustriranost ili veliku uznemirenost ako bilo šta poremeti njihov uobičajeni tok.
Značaj rane intervencije
Rana intervencija može imati kritičan uticaj na dugoročni razvoj deteta sa autizmom. Intervencije koje se fokusiraju na razvoj socijalnih veština, komunikacije i prilagođavanja na promene mogu pomoći deci da nauče kako da se bolje nose sa svakodnevnim situacijama. Takođe, stručnjaci često koriste metode kao što su primenjena bihevioralna analiza (ABA) i druge terapijske tehnike kako bi pomogli deci i njihovim porodicama.
Podrška porodici i resursi
Razumevanje autizma i sposobnost prepoznavanja znakova kod najmlađih često rezultira potrebom za dodatnom podrškom i edukacijom porodica i staratelja. U mnogim zemljama postoje organizacije i grupe podrške koje nude informacije, resurse i podršku za porodice pogođene autizmom. Podizanje svesti i obrazovanje su ključni za prevazilaženje izazova koje autizam može predstavljati i za izgradnju inkluzivnih zajednica koje podržavaju sve svoje članove.
Kao zaključak, pravilna informisanost i rana dijagnostika autizma igraju fundamentalnu ulogu u detetovom razvoju. Ako sumnjate na bilo koji od gore navedenih simptoma ili znakova autizma kod vaše bebe, ne oklevajte da tražite mišljenje od pedijatra ili stručnjaka za razvojne poteškoće. Što ranije identifikujemo simptome i započnemo sa intervencijama, veće su šanse za pozitivan razvojni ishod.