Razvoj bebe u 11. mesecu

Kada dete napuni 11 meseci, nalazi se na samom pragu svog prvog velikog rođendana. Ovo je period velikih dostignuća i promena u razvoju deteta. Roditelji mogu očekivati značajan napredak u fizičkom, emocionalnom i kognitivnom razvoju svog malog deteta. Sa svakim danom, beba postaje sve nezavisnija i sve više uči o svetu koji je okružuje. U narednih nekoliko pasusa obradićemo ključne aspekte razvoja jedanaestomesečne bebe.

Fizički razvoj i motoričke sposobnosti

Do 11. meseca, većina beba je već počela da stoji uz podršku ili čak sama bez podrške. Neki će se odvažiti na prve korake, dok će drugi biti zadovoljni brzim puzanjem koje ih vodi do željenih predmeta. Osim hodanja, bebe u ovom periodu razvijaju i fino motoričke veštine – kao što su precizno hvatanje predmeta palcem i kažiprstom, ili pokušaj upotrebe kašike tokom obroka. Razvoj koordinacije ruku i očiju je takođe vidljiv dok beba manipuliše igračkama ili pokušava da ubaci kocke u odgovarajuće otvore.

Ishrana i prelazak na čvrstu hranu

Ishrana bebe u 11. mesecu postaje sve raznovrsnija. Većina beba je već počela da jede razne vrste čvrste hrane, a neke su već spremne i za delimično isključivanje mleka iz svoje ishrane. Roditelji bi trebalo ove mesec dana da iskoriste kako bi dete uvodili u različite ukuse i teksture, kao pripremu za prelazak na obroke sa ostalim članovima porodice. Važno je da prilikom uvodjenja nove namirnice pratite reakcije deteta ne bi li izbegli alergijske reakcije.

Socijalni razvoj i igra

Beba u ovom periodu postaje sve svesnija svoje okoline i počinje aktivnije da učestvuje u igri sa svojim roditeljima i vršnjacima. Socijalne igre kao što su čučanj i skrivanje, igre sa loptom ili pravljenje prvih koraka prema igri “daj-pokazi” postaju sve važnije za socijalni razvoj deteta. Pored toga, beba uči o uzrocima i posledicama kroz ponavljanje radnji koje izazivaju određene reakcije u njihovoj okolini, kao što je bacanje igračaka na pod kako bi se one podigle.

Kognitivni razvoj i učenje

Kognitivni razvoj takođe ide velikom brzinom. Bebe ovog doba počinju da shvataju znatno više reči nego što mogu da izgovore, te je komunikacija sa detetom višeslojna. Upotreba prostih reči, kao što su “mama”, “tata”, “pas”, može biti sve učestalija. Razvoj pamćenja se takođe primeti u sposobnosti deteta da prepozna predmete i osobe, kao i u sposobnosti da oponaša radnje koje je videlo.

San i rutina spavanja

Kako beba raste, njen režim spavanja se menja. Većina jedanaestomečnih beba spava kroz noć, sa dve do tri kratka dremke tokom dana. To je idealno vreme da se uspostavi čvrsta rutina spavanja ukoliko već nije uspostavljena. Rutina može uključivati opuštajuće aktivnosti kao što su kupanje, čitanje knjige ili tiha muzika, koje detetu signaliziraju da je vreme za spavanje. Pružanje konzistentne dnevne rutine pomaže bebi da razvije osećaj predvidljivosti i sigurnosti.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu