Razvoj boje očiju kod beba: kada će se promeniti boja očiju vaše bebe?

Razvoj boje očiju kod novorođenčadi je fascinantna tema koja intrigira mnoge roditelje. Pri rođenju, većina beba ima svetle oči zbog nedostatka pigmentacije. Međutim, konačna boja očiju može se razviti i promeniti tokom prvih nekoliko godina života. U ovom blogu, istražićemo kako i zašto dolazi do promene boje očiju kod beba, koje faktore određuju boju očiju, kao i uobičajena pitanja i zablude o ovom fenomenu.

Genetika boje očiju

Genetika igra ključnu ulogu u određivanju boje očiju deteta. Osnovnu boju oda oca i majke obezbeđuje niz gena. Ranije se mislilo da je jednostavan model dominantnih i recesivnih gena zadužen za boju očiju, ali nova istraživanja sugeriraju da su stvari mnogo složenije. Postoji nekoliko gena koji utiču na količinu i raspodelu melanina u šarenici, što je pigment koji daje boju očima.

Melanin je inače prisutan u pojedinim ćelijama šarenice očiju i zavisi od genetske informacije dobijene od roditelja. Dva glavna gena odgovorna za boju očiju su OCA2 i HERC2, ali ima još gena koji pomažu u definisanju spektra boja od plave do tamno-braon boje. Zanimljivo je da su istraživanja pokazala da čak i roditelji sa tamnim očima mogu imati dete sa svetlijim očima. To se dešava ukoliko su roditelji nosioci recesivnih gena za svetlu boju očiju.

Proces promene boje očiju

U procesu razvoja, melanociti (ćelije koje proizvode melanin) u šarenici počinju da proizvode melanin kao odgovor na svetlost. To se obično događa u prvih nekoliko nedelja i meseci života. U slučajevima gde je proizvodnja melanina manja, boja očiju može ostati svetla, obično plava ili siva. S druge strane, veća produkcija melanina će dovesti do potamnjenja boje očiju, što može rezultirati smeđim ili čak crnim očima.

Većina beba doživi promenu boje očiju do šestog meseca, mada ova promena može trajati i do treće godine života. Vredi napomenuti da se kod nekih dece boja može još malo promeniti i tokom kasnijih godina. Proces promene boje očiju često prate roditelji sa nestrpljenjem jer je to jedan od vidljivih pokazatelja nasleđivanja osobina.

Koji faktori utiču na promenu boje očiju?

Osim genetike, faktori koji mogu uticati na promenu boje očiju su izloženost svetlosti i hormonske promene tokom života. Neonatalni period i prve godine života karakteriše povećan razvoj i aktivacija melanocita pod uticajem svetla. Takođe, tokom puberteta i adolescencije, promene u hormonima mogu izazvati dodatne promene u boji očiju.

Važno je napomenuti i da različite etničke grupe imaju različite tendencije kada je u pitanju boja očiju. Na primer, većina beba poreklom iz Azije i Afrike rodi se sa smeđim ili crnim očima koje ostaju tamne tokom života, dok bebe evropskog porekla češće prođu kroz promene boje očiju od svetlih ka tamnijim nijansama.

Uobičajena pitanja i zablude

Jedno od najčešćih pitanja kod roditelja je da li će boja očiju njihove bebe biti trajna i kada se završava proces promene. Kao što je već spomenuto, većina promena se dogodi u prvih nekoliko meseci, ali potpuni razvoj boje očiju može trajati i do treće godine. Takođe, postoji zabluda da su plave oči uvek recesivne, međutim, plava boja može biti i rezultat dominantnih gena, zavisno od specifične genetske kombinacije roditelja.

Postoji i verovanje da se boja očiju ne može promeniti nakon određenog doba. Iako je to u većini slučajeva tačno, postoje retke situacije kada se boja očiju može promeniti i u odraslom dobu usled određenih bolesti ili lekova koji utiču na pigmente u očima.

Razvoj boje očiju kod beba je zapanjujući proces koji ukazuje na složenost genetike i uticaj različitih faktora. Iako se konačna boja očiju obično stabilizuje tokom prve tri godine, uvek postoji mogućnost manjih promena. Razumijevanje procesa i faktora koji doprinose razvoju boje očiju može pomoći roditeljima da bolje shvate ovaj aspekt razvoja njihovog deteta. Na kraju dana, bez obzira na boju, oči vašeg deteta su jedinstvene i služe kao prozor u njihov mali, rastući svet.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu