Kada beba napuni tri meseca, roditelji često počnu da primjećuju određene obrasce spavanja i budnosti. U ovom periodu, moguće je da se uspostavi nešto predvidljiviji red spavanja koji može olakšati život i roditeljima i bebi. Pravilno uspostavljanje ritma spavanja u ovom dobu može pozitivno uticati na razvoj deteta i dobrobit cele porodice. U nastavku ćemo obraditi nekoliko ključnih aspekata, poput uzoraka i vremena dremki, kao i deliti korisne savete za unapređenje kvaliteta i reda spavanja kod beba od tri meseca.
Uzorci spavanja bebe u trećem mesecu
Do trećeg meseca, bebine faze spavanja sve više počinju ličiti na uzorke odraslih. Veći deo noćnog sna sada bi trebalo da bude NREM (nebrzo kretanje očiju), što znači da su to dublje faze sna. Ipak, bebe još uvek često budu tokom noći zbog hranjenja ili utjehe. U tom periodu, bebe obično spavaju između 14 i 17 sati dnevno, što uključuje noćni san i nekoliko dnevnih dremki.
Kako uspostaviti redovno vreme za dremku
Postavljanje redovnog vremena za dremke može pomoći u stabilizovanju bebinog ritma. Većina beba u ovom dobu treba oko tri dremke tokom dana. Prvi dremež je često ujutro, oko 1,5 do 2 sata nakon buđenja. Drugi dremež može da bude sredinom dana, a treći kasno popodne. Bitno je pratiti znakove umora kod bebe, kao što su trljanje očiju, nervoza ili gubitak interesa za igru, kako biste znali kada je vreme za spavanje.
Stvaranje uspavljive rutine
Uspavljiva rutina je još jedan ključan element u stvaranju dobrog režima spavanja. Rutina može uključivati kupanje, čitanje priče ili nežno masiranje. Ove aktivnosti bi trebalo da se ponavljaju svake večeri u istom redu i otprilike u isto vreme, i služe da bebinoj svesti pošalju signal da se približava vreme za odmor. Rutina može biti kratka, svega 15-30 minuta, ali važno je da je dosledna.
Saveti za uspavljivanje bebe
Ukoliko beba ima poteškoća sa uspavljivanjem, pokušajte s nekoliko dokazanih metoda. Jedna od njih je metoda “ostaviti da se sama uspava”, gde bebu stavljate u krevetac budnu, ali pospanu, i dozvoljavate ji da sama zaspi bez pomoći. Ova metoda može podrazumevati određenu količinu plakanja, i nije za svaki temperament bebe ili stil roditeljstva. Alternativno, metoda “pomirenja” podrazumeva vraćanje u sobu na svakih nekoliko minuta da umirite bebu, sve dok ne zaspi.
Uticaj ishrane na spavanje
Ishrana takođe može igrati ulogu u kvalitetu bebinog sna. Kako se razvija bebin digestivni sistem, neka hrana može izazvati neprijatnosti koje utiču na spavanje. Razgovarajte sa pedijatrom o ishrani koja bi mogla biti najprikladnija za vašu bebu, a posebno ako sumnjate da neka hrana uzrokuje gasove, kolike ili druge probavne smetnje koje ometaju redovno spavanje.
Kako beba raste i razvija se, njen ritam spavanja će se menjati i prilagođavati. Važno je ostati fleksibilan i prilagođavati se njenim potrebama, uz održavanje doslednosti u rutinama. Pravilnim uspostavljanjem reda spavanja pomoći ćete svom detetu da ostvari zdrav ritam spavanja koji će biti temelj za dobar san u budućnosti.