Repa je povrće koje sadrži mnogo korisnih nutrijenata, a ima veoma malu količinu kalorija. U ovom članku ćemo detaljno razmotriti nutritivnu tablicu repe, kao i sve njene benefite za zdravlje koje je čine izuzetnom namirnicom koju treba uvrstiti u ishranu. Sa malo kalorija i puno vitamina, repa može pomoći u održavanju optimalnog zdravlja i poboljšanju funkcija organizma.
Repa: Nutritivna tablica
Energija: 100 kJ (24 kcal)
Proteini: 1.5 g
Ugljeni hidrati: 4.5 g
od toga šećeri: 3.2 g
Masti: 0.1 g
od toga zasićene: 0.0 g
Vlakna: 1.6 g
Natrijum: 17 mg
Kalijum: 325 mg
Repa: Proteini (sadržaj proteina)
Repa je povrće koje može da bude odličan izvor proteina za one koji se bave veganskim ili vegetarijanskim načinom ishrane. Na 100 grama sirove repe dolazi oko 1,6 grama proteina, što znači da u maloj količini ove namirnice možete uneti značajan prirodan izvor proteina. Takođe, repa sadrži i esencijalne aminokiseline koje su neophodne za pravilno funkcionisanje organizma. Pored proteina, repa je bogata vlaknima, vitaminima C i K, kao i mineralima poput mangana, kalijuma i gvožđa. Konzumiranje repe može doprineti celokupnom zdravlju organizma i ishrani.
Repa: Ugljeni hidrati (sadržaj ugljenih hidrata)
Repa je povrće bogato ugljenim hidratima, a poznata je kao izvor vlakana, vitamina i minerala. U 100 grama sirove repe nalazi se oko 10 grama ugljenih hidrata, pre svega u obliku saharoze, fruktoze i glukoze.
S obzirom na to da su ugljeni hidrati glavni izvor energije za organizam, repa je odličan izbor za one koji su aktivni ili se bave sportom. Osim toga, vlakna koja se nalaze u repi pomažu u održavanju zdravlja creva i smanjenju holesterola u krvi.
Uz sve to, repa sadrži i povoljne količine vitamina C, kalijuma i folata, što je od velike koristi za jačanje imunološkog sistema i zdravlja srca. Zato bi repa trebalo da bude redovan deo zdrave ishrane.
Repa: Masti (sadržaj masti)
Repa je niskokalorično povrće, bogato vlaknima i vitaminima, ali nije naročito bogata mastima. U 100 grama repe nalaze se samo 0,1 grama masti, što je gotovo neprimetno. Ova količina masti je uglavnom nezasićena, što čini repu zdravim dodatkom ishrani. Takođe, repa poseduje antioksidanse i antiinflamatorna svojstva, što doprinosi očuvanju zdravlja srca i krvnih sudova. Kada se priprema, repu je najbolje kuvati ili peći, a najukusnija je u kombinaciji sa drugim povrćem ili kao salata uz dodatak limunovog soka i maslinovog ulja.
Repa: Vitamini i minerali (sadržaj vitamina i minerala)
Repa je povrće koje obiluje brojnim vitaminima i mineralima. Među njima su najznačajniji folna kiselina, vitamin K i C, kalijum, magnezijum i gvožđe. Folna kiselina pomaže u razvoju nervnog sistema fetusa, sprečava anemiju, a može pomoći i kod srčanih oboljenja. Vitamin K je važan za krvarenje i zdravlje kostiju, dok vitamin C jača imuni sistem, pomaže u apsorpciji gvožđa i ima antioksidativno dejstvo. Kalijum se bori protiv visokog krvnog pritiska, magnezijum poboljšava kvalitet sna, a gvožđe sprečava anemiju. Zbog svega navedenog, repa se može smatrati izuzetno zdravim izborom.
Repa: Kalorije (sadržaj kalorija)
Repa je korenasto povrće koje je vrlo bogato hranjivim sastojcima, a malo kalorično. Jedna šolja iseckane repe, koja ima oko 116 grama, ima samo 37 kalorija. Međutim, ova ista šolja repe daje telu važne hranljive materije, uključujući vitamin C, vitamin K, folate, bakar, mangan i vlakna. Repa takođe sadrži male količine proteina i ugljenih hidrata. Ukratko, repa je odličan izbor za one koji žele da unaprede ishranu, a istovremeno ne žele da unose puno kalorija.
Repa: Benefiti za zdravlje
Repa je izuzetno zdrava namirnica koju svakako treba uvrstiti u ishranu. Poznata je kao izvor vitamina C, K i folne kiseline, ali i minerala poput kalijuma, gvožđa i magnezijuma. Repa može da smanji krvni pritisak, poboljša probavu i spreči zatvor, a takođe ima i antiinflamatorna svojstva koja pomažu u borbi protiv upala. Brojna istraživanja su pokazala da repa poboljšava krvnu sliku i pomaže u regeneraciji mišića nakon fizičkih aktivnosti. Zanimljivo je i da sadrži ferulinsku kiselinu koja ima jake antioksidativne efekte i štiti od razvoja raka. Repa se može koristiti u raznim jelima i salatama, a popularan je i kao sok koji se može pripremiti kod kuće. Ukratko, jedna mala, a moćna namirnica koja čini mnogo za naše zdravlje.
Repa: Rizici za zdravlje
Repa je korisna i hranljiva biljka, bogata vlaknima, minerlama i vitaminima. Međutim, postoje određeni rizici koji su povezani sa prekomernom konzumacijom repe.
Prvo, repa može izazvati probleme sa gasovima i nadutošću, naročito ukoliko se konzumira u većim količinama. Takođe, ukoliko se jede sirova, repa može izazvati iritaciju u gastrointestinalnom traktu kod nekih ljudi.
Drugi rizik je povezan sa unosom nitratnih soli, koje se često primenjuju u poljoprivredi za gajenje repe. Pretvaranje nitratnih soli u nitrite u organizmu može dovesti do stvaranja kancerogenih jedinjenja. Zbog toga se preporučuje da se repa kupuje iz organskog ili prirodnog uzgoja.
Treći rizik je da repa može uticati na rad štitne žlezde. Repa sadrži goitrogene, koji mogu uticati na proizvodnju hormona štitne žlezde kod ljudi koji pate od hipotireoze. Zbog toga se ljudima sa hipotireozom preporučuje da izbegavaju prekomernu konzumaciju repe.
Kao i kod svake hrane, preporučuje se umerenost u konzumaciji repe, a posebno je važno voditi računa o poreklu i načinu uzgoja ove biljke.
Repa: Alergije
Repa može biti kao hrana izuzetno zdrava i korisna, ali za neke ljude može biti uzročnik alergija i neugodnih simptoma. Alergija na repu obično se manifestuje kao alergijski kontaktni dermatitis. Ovu reakciju izazivaju hemijski spojevi u repi, koji u dodiru sa kožom izazivaju otekline, crvenilo i svrab. Ako se pojavi ovakva reakcija, važno je odmah prekinuti dodir sa repom i oprati kožu.
Drugi oblik alergijske reakcije na repu može biti gastrointestinalni problemi, kao što su nadutost, bolovi u stomaku, proliv i mučnina. Ako primetite ove simptome nakon konzumiranja repe, možda ste alergični na ovu namirnicu i trebali biste izbegavati njeno konzumiranje u budućnosti.
Alergije na hranu su ozbiljan problem koji može uticati na kvalitet života osobe. Ako sumnjate da ste alergični na repu ili druge namirnice, obratite se svom lekaru kako biste dobili dijagnozu i preporuke za daljnji tretman.
Repa: Različite vrste koje postoje
Repa, koja pripada porodici krstašica, je korisna i ukusna povrćka koja se uzgaja širom sveta. Postoji mnogo različitih sorti repe, a one se razlikuju po obliku, veličini, boji i ukusu. Neke od najpoznatijih sorti su crvena repa, bela repa i cvekla.
Crvena repa, koja se često koristi u salatama, ima tamnocrvenu kožicu i slatki ukus. Bela repa, sa svetlozelenom kožom, obično se dodaje u supe i jela sa povrćem. Cvekla, koja je poznata po intenzivnoj crvenoj boji i slatkastom ukusu, najčešće se koristi za pravljenje sokova i salata.
Postoje i druge vrste repe koje su manje poznate, kao što su žuta repa, vodenasta repa i crna repa. Svaka od ovih sorti ima svoje karakteristike i ukus, te se mogu koristiti u različitim jelima.
Repa je takođe veoma korisna za zdravlje, jer sadrži minerale, vitamine i vlakna koja su važna za dobro funkcionisanje organizma. Bez obzira na to koju sortu repe preferirate, ona će vam sigurno doneti brojne koristi za zdravlje i zadovoljstvo u pripremi ukusnih obroka.
Repa: Kada je najbolje jesti
Repa je veoma hranljivo povrće, koje pruža mnogo zdravstvenih benefita. Mnogi se pitaju kada je najbolje jesti repu.
Idealno vreme za konzumiranje repe je u jesen i zimi, kada je u sezoni. Tada je repa najslađa i najhranljivija. Međutim, repu možete jesti tokom čitave godine, jer se može naći sveže ili konzervirano.
Najbolje je jesti repu kuvanu ili pečenu, jer se tako najbolje iskorišćavaju njene nutritivne vrednosti. Riba, piletina i svinjetina odlično se slažu sa repom, dok su vegetarijancima na raspolaganju mnogi recepti poput salata, variva i gulaša.
Repa je bogata vlaknima, vitaminima i mineralima, a niska je u kalorijama. Pomaže u održavanju zdravog krvnog pritiska, poboljšava probavu i jača imuni sistem.
Ukoliko niste do sada uvrstili repu u svoju ishranu, sada je pravo vreme da to učinite. Uživajte u bogatim ukusima ovog hranljivog povrća!
Repa: Kako čuvati, gde čuvati i koliko dugo može da stoji
Repa je zimska povrtna kultura koja se u Srbiji uzgaja u velikim količinama. Ovo povrće bogato je mineralima i vitaminima, a na tržištu se može pronaći u različitim bojama i veličinama. Kako bi repa mogla da ostane sveža što duže, važno je znati kako je čuvati. Nakon berbe, repu treba očistiti od zemlje i ostaviti nekoliko sati na suvom mestu. Nakon toga, treba je staviti u frižider na temperaturu od 2-4 stepeni Celzijusa i čuvati je u plastičnoj kesi. Repu je moguće čuvati i u podrumu ili ostavi, ali je važno paziti na vlažnost i temperaturu koja ne sme da prelazi 10 stepeni Celzijusa kako se repa ne bi osušila ili istrulila. U frižideru, repa može da stoji najviše dve nedelje, dok u podrumu može da traje i do tri meseca. Važno je redovno proveravati stanje i popisivati datume pakovanja kako bi se znalo koliko dugo je repa stajala.
Repa: Kako spremiti i jesti
Repa je povrće koje se često zanemaruje u ishrani, a to je velika greška jer ima brojne zdravstvene prednosti i širok spektar upotrebe u kulinarstvu. Repa sadrži velike količine vitamina C i B6, folne kiseline, kalcijuma i kalijuma, što je čini idealnom hranom za jačanje imuniteta, zdravlja kostiju i srca.
Priprema repe je prilično jednostavna, a može se spremati na mnogo načina. Može se peći u rerni, kuvati, pržiti i koristiti u salatama. Najvažnije je očistiti je i iseci na komade po želji pre pripreme. Repu možete narezati u kriške, kockice ili štapiće te je zatim popržiti na ulju ili je dodati u juhu ili varivo. Ukusnija i zdravija varijanta je pečena repa koja se priprema nakon što se oguli i naseče. Peče se u rerni oko 30 minuta, uz dodatak maslinovog ulja i začina po želji.
Osim kuvane i pržene repe, popularan način konzumiranja je i u salati. Repe se najbolje jedu kada su mlade, svježe i hrskave, a možete ih narezati u sitne kocke ili krugove, dodati luk i umak po želji. Takođe, možete napraviti i japanski stil turshiju sa repom i koristiti kao dodatak jelima.
Preporučuje se uključiti repu u svoju ishranu zbog njenih brojnih nutritivnih prednosti. Bilo da ga jedete sirovog, kuvanog ili pečenog, repa je povrće koje biste trebali konzumirati.
Repa: Koliko količinski možemo jesti (veličina porcije)
Repa je niskokalorična i hranljiva biljka koja se može naći skoro u svakoj prodavnici. Preporučena količina konzumiranja repe u jednoj porciji zavisi od toga da li se radi o kuvanoj ili sirovoj hrani. Jedna porcija sirove repe iznosi oko jedne šoljice (srpski: 240 mL) dok se kuvana repa najčešće poslužuje u količini od pola šoljice (srpski: 120 mL) po porciji. Repa je takođe prepuna korisnih nutrijenata, pa će svakako dobro uticati na Vaše zdravlje i opšte blagostanje.