Simptomi trudnoće: 14 ranih znakova trudnoće

Trudnoća je jedinstveno iskustvo koje donosi različite promene u životu svake žene. Prepoznavanje prvih simptoma trudnoće može biti uzbudljivo, ali i zbunjujuće, posebno za one koji planiraju prvo dete. Rani znakovi se mogu razlikovati od žene do žene i od trudnoće do trudnoće. Međutim, postoje određeni znakovi koji su česti i ukazuju na mogućnost da ste u drugom stanju. U svakom slučaju, zvanična potvrda trudnoće dolazi nakon posete lekaru i urađenog testa na trudnoću. U ovom blogu ćemo se osvrnuti na najčešće rane simptome trudnoće kako biste znali šta da očekujete i kako da reagujete.

Izostanak Menstruacije

Verovatno najpoznatiji prvi znak trudnoće je izostanak menstruacije. Ako imate redovan menstrualni ciklus i odjednom dođe do kašnjenja, moguće je da ste trudni. Naravno, postoje i drugi razlozi zbog kojih menstruacija može izostati, kao što su stres, hormonski disbalans ili intenzivno bavljenje sportom. Zbog toga je važno uzeti u obzir ostale simptome ili obaviti test na trudnoću za pouzdanu potvrdu.

Umor i Iscrpljenost

U početnim nedeljama trudnoće žene često osećaju umor i potrebu za više sna nego inače. Ovo je zbog visokog nivoa hormona progesterona, koji se prirodno povećava tokom trudnoće, kao i zbog povećanog napora koji telo ulaže kako bi podržalo rast i razvoj bebe. Ako osećate neobičan umor i iscrpljenost, može biti vreme da razmotrite da li je trudnoća možda uzrok.

Mučnina i/ili Povraćanje

Morning sickness, ili jutarnja mučnina, je još jedan klasičan simptom koji se obično pojavi oko četvrte do šeste nedelje trudnoće. Iako se najčešće javlja ujutru, osećaj mučnine ili povraćanja može biti prisutan u bilo koje doba dana. Nivoi hormona HCG (humanog horionskog gonadotropina) brzo rastu u ranoj trudnoći, što može doprineti osećaju mučnine.

Promene u Grudima

Grudi mogu biti osetljivije, bolnije ili otečenije nego što je to uobičajeno za vreme predmenstrualnog perioda. Ove promene su obično primetne već u prvim nedeljama trudnoće. Kako trudnoća napreduje, može doći i do pojačanog tamnjenja areola, kao i pojava vidljivih vena na grudima, što je zbog povećanog dotoka krvi u to područje.

Učestalo Mokrenje i Nadimanje

Često odlazak u toalet može biti jedan od ranih pokazatelja trudnoće. Povećana proizvodnja tečnosti i promene koje se dešavaju u vašim bubrezima čine da morate češće mokriti. Nadimanje je još jedno stanje koje može pratiti ranu trudnoću, a koje je posledica hormonskih promena koje usporavaju varenje.

Varijacije Raspoloženja

Rane faze trudnoće mogu doneti i emocionalne promene usled hormonalnih oscilacija. Osećaj nervoze, razdražljivosti ili izmene raspoloženja su česti. Pored fizičkih simptoma, ove emocionalne promene mogu ukazivati na to da vaše telo prolazi kroz značajnu prilagođavanju.

Probavne Promene

Zgaga i zatvor su česte tegobe u trudnoći. Zgaga se javlja kao rezultat relaksacije mišića koji odvajaju jednjak od želuca, što dopušta kiselinama da se vraćaju nazad. Zatvor je pak posledica usporenog prolaza hrane kroz probavni sistem, što je takođe povezano sa hormonskim promenama.

Visoka Osetljivost na Mirise

Mnoge trudnice izveštavaju o povećanoj osetljivosti na mirise. Ovo može doprineti osećaju mučnine, a ponekad i određenim prehrambenim odbojnostima ili željama. Ako primetite da vas mirisi iznenada više smetaju ili privlače, to može biti rano upozorenje trudnoće.

Blagi Grčevi i Krvarenje

Pojedine žene iskuse blagi grčevi ili lako krvarenje kad se fertilizovana jajna ćelija implantira u sluznicu materice, što se naziva implantacijsko krvarenje. Ovo se obično dešava nekoliko dana ili nedelja nakon začeća i često je praćeno grčevima sličnim onima tokom menstruacije.

Ako doživite jedan ili više od navedenih simptoma, unapred se radujući mogućoj trudnoći, najpouzdaniji korak je da uradite kućni test na trudnoću i/ili da se konsultujete sa svojim lekarom. Oni će vam dati najprecizniju informaciju i pomoći da isplanirate sledeće korake. Trudnoća je prelepo razdoblje koje zahteva podršku, pažnju i brigu, ne samo za zdravlje nerođenog deteta, već i za dobrobit same buduće majke.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu