Simptomi trudnoće nedelja po nedelja

Trudnoća je jedno od najuzbudljivijih vremena u životu svake žene. Sa sobom donosi mnoštvo promena, kako emocionalnih, tako i fizičkih. Buduće majke se često susreću sa različitim simptomima koji se mogu menjati iz nedelje u nedelju. Informisanje o tome šta možete da očekujete može vam pomoći da se bolje pripremite za sve što vas očekuje tokom trudnoće. U ovom blogu, detaljno ćemo govoriti o simptomima koje možete očekivati tokom svake nedelje trudnoće, kako biste bili informisani i spremni na promene koje vam predstoje.

Prvi trimestar: Razvoj i rana adaptacija

Prvi trimestar trudnoće obuhvata period od 1. do 12. nedelje. Ovo je vreme kada se dešavaju značajne promene u vašem telu zbog hormonalnih adaptacija koje podržavaju rast i razvoj bebe. Hormon HCG (human chorionic gonadotropin) se povećava i često uzrokuje jutarnju mučninu, umor i osetljivost grudi. Većina žena otkriva da su trudne nakon što im izostane menstrualni ciklus, što se obično dešava oko 4. nedelje. Test trudnoće je tada najpouzdaniji.

Prvih 4 nedelje: Otkrivanje i prilagođavanje

U periodu od 1. do 4. nedelje, mnoge žene još uvek nisu svesne svoje trudnoće. Neke mogu primetiti blažu krvarenje ili spoting, što je poznato kao implantacijsko krvarenje, dok druge možda neće imati nikakve jasne simptome. Ako planirate trudnoću, ovo je vreme kada treba da počnete uzimati suplemente folne kiseline i da vodite računa o zdravim životnim navikama. Jutarnje mučnine obično se ne pojavljuju u ovom razdoblju, ali nagle promene raspoloženja mogu biti prisutne zbog hormonskih oscilacija.

5. do 8. nedelja: Telo se prilagođava novoj situaciji

Od 5. do 8. nedelje trudnoće simptomi postaju izraženiji. Mučnina i povraćanje mogu postati deo svakodnevice za mnoge trudnice. Pojačana osetljivost na mirise može doprineti ovoj situaciji. Umor je takođe veoma čest simptom, jer telo koristi više energije za podršku rastućem fetusu. U ovoj fazi, trudnice bi trebalo redovno da posećuju svog ginekologa kako bi pratile svoje stanje i razvoj bebe. Ultrazvuk može već pokazati srčani otkucaj embrija, što je za mnoge buduće roditelje veoma emotivan trenutak.

9. do 12. nedelja: Približavanje kraju prvog trimestra

U periodu od 9. do 12. nedelje, rizik od spontanog pobačaja se smanjuje, i mnoge žene počinju da osećaju olakšanje u simptomima. Jutarnja mučnina može početi da se smiruje, iako nece svaka žena to iskusiti. Neke trudnice mogu primetiti povećanje energije, dok druge i dalje osećaju umor. Na kraju prvog trimestra, možete očekivati da ćete i vizuelno primetiti da vam raste stomak, jer se materica širi da bi napravila više mesta za bebu. Ovo je takođe vreme kada mnogi parovi odlučuju da objave vest o trudnoći prijateljima i porodici.

Drugi trimestar: Period stabilnosti i rasta

Drugi trimestar trudnoće traje od 13. do 26. nedelje. Mnogi ga smatraju “zlatnim periodom” trudnoće jer se simptomi prvog trimestra umiruju, a trudnica počinje da se oseća bolje. Energičnost se vraća, apetit se povećava, i mnoge žene počinju zaista da uživaju u svojoj trudnoći. Ovo je idealno vreme za kupovinu odeće za trudnice i planiranje dečje sobe. Materica nastavlja da raste, i može početi da vrši pritisak na druge organe, što može izazvati neke nove simptome poput čestog mokrenja i probavnih promena.

13. do 16. nedelja: Osećajte bebine pokrete

Od 13. do 16. nedelje, jedan od najuzbudljivijih trenutaka za mnoge trudnice je osećaj bebinog kretanja po prvi put. Ovi pokreti, poznati kao “quickening”, obično se opisuju kao osjećaj leptira ili mjehurića u stomaku. Svakim danom će beba biti sve aktivnija, a njeni pokreti jači. Takođe, u ovom periodu se može obaviti detaljan ultrazvučni pregled kako bi se potvrdilo zdravlje fetusa i identifikovale moguće abnormalnosti.

17. do 20. nedelja: Pol bebe i vidljive promene

U razdoblju od 17. do 20. nedelje, trudnoća postaje sve vidljivija. Stomak se uočljivo zaobljava, a koža i kosa mogu dobiti novi sjaj zbog hormonalnih promena. Za mnoge roditelje, veliki trenutak tokom ovog perioda je ultrazvučno otkrivanje pola bebe. Ovo može biti trenutak uzbuđenja i radosti dok zamišljate i planirate život sa svojim novim članom porodice. Osim toga, možda ćete primetiti pojačan apetit, jer vaše telo treba dodatne kalorije kako bi podržalo rast bebe.

21. do 26. nedelja: Priprema za dolazak bebe

Od 21. do 26. nedelje, trudnice se obično osećaju dobro i prilagođeno rastućem stomaku i promenama koje se dešavaju. Bebin rast se nastavlja, a sa njim i materice. Mnoge trudnice počinju da osećaju kontrakcije Braxton-Hicks, koje su poznate i kao “lažni trudovi”. One su priprema vašeg tela za pravi porođaj. Ovo je takođe vreme za obavljanje testova poput oralnog glukoza tolerancija testa, koji služi za otkrivanje gestacijskog dijabetesa. Poželjno je početi razmišljati o porođajnim planovima i možda čak i pohađati časove pripreme za porođaj.

Treći trimestar: Završne pripreme i odbrojavanje

Treći trimestar trudnoće obuhvata period od 27. nedelje pa sve do rođenja. Tokom ovog perioda, telo se priprema za finale trudnoće. Trudnica može osetiti umor i nelagodu kako se beba spušta niže u karlicu. Simptomi kao što su žgaravica, otečeni gležnjevi i težina hodanja postaju češći. Bebin rast je sada brži nego ikad, a i vaš stomak će rasti u skladu sa tim. Ovo je vreme kada treba da usavršite svoj porođajni plan i odradite sve poslednje pripreme pre dolaska bebe.

27. do 30. nedelja: Povećanje telesne težine i odbrojavanje

U periodu od 27. do 30. nedelje, trudnice mogu primetiti brzo povećanje težine, što je normalno jer beba brzo raste. Možda ćete osetiti umor od dodatnog težine i napor koji on stavlja na vaše telo. Takođe, mogu se javiti i neki novi simptomi kao što su dilatirane vene i proširene vene, zbog povećanog krvnog opterećenja. Redovni prenatalni pregledi su ključni u ovoj fazi kako bi se pratio rast i razvoj bebe, kao i vaše zdravstveno stanje.

31. do 34. nedelja: Početak nestrpljenja i priprema za porođaj

Od 31. do 34. nedelje, countdown se nastavlja. Trudnice mogu početi da osećaju sve veću nelagodnost kako se približava termin porođaja. Materica dostiže svoju maksimalnu veličinu, što može uzrokovati kratkoću daha i teškoće sa spavanjem. Ovo je vreme kada mnoge trudnice počinju intenzivnije da se pripremaju za porođaj, možda čak i pakovanjem torbe za bolnicu. Takođe je važno razgovarati sa svojim lekarom o planu porođaja i eventualnim intervencijama koje mogu biti potrebne tokom porođaja.

35. do 38. nedelja: Konačne pripreme i čekanje

U razdoblju od 35. do 38. nedelje, trudnice se fokusiraju na konačne pripreme. Nest Gedanke o nadolazećem porođaju i susretu sa bebom postaju sve prisutnije. U ovom periodu, lekar će možda preporučiti češće prenatalne preglede, obično svake nedelje, kako bi se osiguralo da je sve spremno za porođaj. Kontrakcije Braxton-Hicks postaju jače i češće, pripremajući telo za predstojeći rad.

39 do 40. nedelja: Odbrojavanje je gotovo

Poslednje nedelje trudnoće su vreme odbrojavanja do velikog dana. Trudnice mogu osetiti mešavinu uzbuđenja, nestrpljenja i možda čak i nervoze. Važno je u ovom periodu ostati miran i fokusiran, te se prepustiti procesu. Većina beba se rodi između 39. i 41. nedelje, pa je svaki trenutak sada potencijalni trenutak porođaja. Pratiće se znaci porođaja, kao što su pucanje vodenjaka ili početak redovnih kontrakcija, što znači da je vreme da se uputite u bolnicu.

Trudnoća je jedinstveno putovanje koje svaku ženu vodi kroz niz izazova, promena i nezaboravnih trenutaka. Priprema, informisanost i podrška su ključni za pozitivno iskustvo trudnoće i porođaja. Važno je uživati u svakom trenutku ovog čudesnog perioda i pripremiti se za radostan dolazak vašeg novog člana porodice.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu