Spavanje bebe od 10 meseci: koliko bi beba od 10 meseci trebalo da spava

Razvoj spavanja kod bebe jedan je od najvažnijih aspekata njenog ukupnog razvoja. U ovoj fazi života, spavanje ne samo da pomaže u fizičkom rastu i razvoju mozga, već i igra ključnu ulogu u učenju i pamćenju. Roditelji često imaju pitanja koliko bi njihova beba od 10 meseci trebalo da spava i kako da uspostave efikasan raspored spavanja. U ovom tekstu pomoći ćemo vam da razumete potrebe vaše bebe i predložićemo nekoliko strategija za uspostavljanje zdravog rasporeda spavanja.

Uobičajen raspored spavanja za bebu od 10 meseci

Do desetog meseca, većina beba će spavati oko 12 do 15 sati u toku 24 sata. To uključuje noćni san i nekoliko dnevnih dremeža. Pravilan raspored spavanja mogao bi izgledati ovako: noćni san traje od 9 do 11 sati, plus dva dnevna dremeža od 1 do 2 sata. Važno je napomenuti da svako dete ima svoj individualni ritam i potrebe kada je reč o spavanju, pa se preporučuje da pratite znake umora kod svoje bebe umesto da se striktno držite satnice.

Uspešno uspostavljanje rutine za spavanje

Uspostavljanje čvrste rutine spavanja pomaže deci da bolje spavaju i da se osećaju sigurnije. Rutina može uključivati kupanje, čitanje priča ili lagano ljuljanje pre spavanja. Ovi rituali signaliziraju bebi da se približava vreme za odmor i mogu olakšati prelazak od budnosti do spavanja. Važno je dosledno pratiti rutinu, tako da beba može razviti zdrave navike spavanja.

Prevazilaženje problema sa spavanjem

Mnoge bebe u ovoj dobi mogu doživeti probleme sa spavanjem, uključujući česte buđenje tokom noći ili odbijanje dnevnog dremeža. Za rešavanje ovih problema, treba pratiti i prilagođavati bebinu rutinu. Ako se beba često budi noću, možda je potrebno revidirati njeno poslednje hranjenje ili aktivnosti pre spavanja, kako biste se uverili da ne preterano stimuliraju bebu. Osim toga, pazite da bebin dnevni dremež ne traje predugo, jer to može uticati na noćni san.

Zdravi uslovi za spavanje

Zdravi uslovi za spavanje su ključni za sprječavanje sindroma iznenadne smrti odojčeta (SIDS) i za podsticanje boljeg sna. Spavaća soba treba da bude taman, tiha i ne previše topla, s optimalnom temperaturom od oko 18-22 stepeni Celzijusa. Krevetac treba da bude slobodan od igračaka, jastuka i debele posteljine. Preporučuje se korišćenje čvrstog dušeka i bebi treba obezbediti lagani pokrivač ili spavaću vreću odgovarajuće veličine.

Prilagođavanje rasporeda spavanja bebe

Kao što beba raste i razvija se, potrebno je prilagoditi raspored spavanja kako bi odgovarao njenom uzrastu i menjanju potreba. U ovom periodu, moguće je da će bebin noćni san postati duži, dok dnevni dremeži mogu postati kraći. Ove promene zahtevaju prilagođavanje uspavljivanja kako bi se detetu olakšao prelazak na novi raspored. Prilagođavanje vremena za spavanje i budnost može se vršiti postepeno, pomerenjem uobičajenog vremena uspavljivanja za 15 minuta svaki dan, dok se ne dostigne novi raspored.

Kroz razumevanje i prilagođavanje potrebama spavanja vaše bebe, možete joj pomoći da razvije zdrave navike spavanja koje će biti korisne za njen celokupni razvoj. Upamtite, svako dete je jedinstveno, te je moguće da će neka dete zahtevati posebne prilagodbe. Ukoliko primetite značajne poteškoće ili sumnjate na poremećaje spavanja, razgovarajte sa pedijatrom ili stručnjakom za spavanje kako bi se osiguralo da vaše dete dobija odmor koji mu je potreban.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu