Kalorija je merna jedinica koja označava energetsku vrednost hrane. Poznavanje broja kalorija u namirnicama može biti korisno u kontroli telesne težine i postizanju određenih ciljeva u ishrani. Međutim, važno je znati da nije samo broj kalorija bitan, već i kvalitet hrane koju konzumiramo. U ovom članku objasnićemo šta je kalorija, kako utiče na naše telo i na koji način možemo koristiti broj kalorija u cilju zdravije ishrane.
Šta su kalorije i kako utiču na vaš organizam?
Kalorija je merna jedinica za merenje energije. U ljudskom organizmu, energija se dobija iz hrane i pića koje konzumiramo i koristi se za obavljanje svih vitalnih funkcija, poput disanja, kretanja, funkcionisanja organa itd.
Količina kalorija koju dnevno treba uneti zavisi od više faktora, uključujući pol, težinu, visinu, nivo aktivnosti i ciljeve (gubitak ili dobijanje na težini). Ako unesemo više kalorija nego što organizam potroši, te dodatne kalorije mogu se deponovati u obliku masnog tkiva i dovesti do dobijanja na težini.
S druge strane, ako unesemo manje kalorija nego što organima treba za potrebe svakodnevnog funkcionisanja, dolazi do gubitka težine. Međutim, važno je napomenuti da unos previše malog broja kalorija može dovesti do različitih zdravstvenih problema, poput smanjenja metaboličke stope i gubitka mišićne mase.
Stoga, poznavanje broja kalorija koji nam je potreban u odnosu na našu težinu, visinu i nivo aktivnosti, može nam pomoći da uravnotežimo unos hrane i pića i održavamo zdravu telesnu težinu. Korisno je izbegavati visokokaloričnu hranu i piće koji imaju malu nutritivnu vrednost, a umesto toga, birati zdrave namirnice poput povrća, voća, integralnih žitarica, nemasne proteine i zdrave masnoće.
Kako izračunati dnevni unos kalorija za mršavljenje?
Kada želite da smršate, prvi korak je da izračunate koliko kalorija morate da unesete svakodnevno kako biste ostvarili cilj. Potreban je elementarni matematički pristup kako bi se izvršio ovaj izračun, sa nekoliko faktora koji treba da se uzmu u obzir, kao što su vaša težina, visina, seks, godine i aktivnosti. Ovo se zove tvoj dnevni unos kalorija.
Sve što treba da uradite je da pronađete bazalni metabolizam, to jest koliko kalorija vaše telo sagoreva kada se ne bavite nikakvim fizičkim aktivnostima. Nakon toga, dodaje se nivo fizičke aktivnosti koju obavljate u toku dana, uključujući i vežbanje, hodanje, kućne obaveze i druge aktivnosti. Tim zbrojem dobijete dnevni unos kalorija.
Sada kada znate vaš dnevni unos kalorija, možete da počnete sa naporima za mršavljenje. Jedan od načina je da jedete manje kalorija od ovog iznosa, na zdrav način, dozvoljavajući telu da izgubi masno tkivo, ali da u isto vreme održi snagu i zdravu ravnotežu u ishrani. U suprotnom, ako unosite više kalorija nego što je potrebno, završićete sa nakupljanjem novih pohranjenih masti i postaće teži. Pazite na svoju ishranu i zapamtite, svaki kalorijski deficit je važan kako bi uspeli u mršavljenju.
Najbolji način da koristite brojanje kalorija za zdraviji život
Brojanje kalorija može biti korisno sredstvo za praćenje unosa hrane i postizanje zdravijeg načina života, ali nije dovoljno da se osigura optimalno zdravlje i mršavljenje. Da bi se preživjelo i izvršile fizičke aktivnosti, tijelu je potrebno energija u obliku kalorija iz hrane koju konzumiramo. Međutim, unos previše kalorija negativno utječe na zdravlje, a može dovesti do zdravstvenih problema kao što su pretilost, dijabetes i srčane bolesti.
Korišćenje brojanja kalorija vam omogućuje da napravite plan prehrane koji odgovara vašim individualnim potrebama i pomaže vam da pratite koliko kalorija konzumirate tokom dana. Ovo je posebno važno ako imate određene zdravstvene probleme ili ciljeve mršavljenja.
Da biste koristili brojanje kalorija za zdraviji život, važno je pravilno odabrati hranu koju jedete i osigurati da kalorijska vrijednost ostane unutar preporučenog raspona. To znači da se trebate fokusirati na konzumaciju hrane bogate hranljivim sastojcima, poput voća, povrća, cjelovitih žitarica i proteina, a ograničiti unos hrane s visokim sadržajem masti i šećera.
Takođe je važno da se bavite fizičkom aktivnošću kako biste sagorjeli višak kalorija. Nemojte se oslanjati samo na brojanje kalorija kako biste izgubili težinu, već se bavite nekom aktivnošću koja će vam pomoći da spalite kalorije i istovremeno ojačate svoje tijelo.
U skladu s tim, brojanje kalorija je koristan alat za održavanje zdravijeg načina života i smanjenje rizika od nezdravih bolesti. Međutim, važno je pravilno odabrati hranu i baviti se fizičkim aktivnostima kako bi se postigao optimalan zdravstveni rezultat.