Šta je prehrambena koma (Food Coma)

Prehrambena koma, takođe poznata kao “Food Coma”, česta je pojava nakon prejedanja obilnim obrokom. Osobe koje su doživele prehrambenu komu često osećaju umor, letargiju, pospanost i teškoće u koncentraciji. Ova pojava može biti uzrokovana nedovoljnim unosom tečnosti tokom obroka, kao i unosom prevelike količine hrane bogate ugljenim hidratima i mastima. Iako obično nije opasna pojava, ukoliko se često ponavlja, može da ukazuje na loš način ishrane i loše navike u konzumiranju hrane.

Zašto se javlja prehrambena koma

Poznato je da se prehrambena koma, koja se često naziva i zadrijemavanje nakon jela, javlja nakon obilnog obroka. Ovaj fenomen karakteriše se nedostatkom energije i koncentracije, pospanošću, tromošću i često se javlja nakon ručka ili večere.

Zašto se ovo događa? Nakon obroka, vaše tijelo se fokusira na probavu hrane. Ovo znači da krv iz drugih dijelova vašeg tijela preusmjerava u probavni trakt kako bi se razgradila hrana koju ste upravo unijeli. Kao posljedica toga, manje krvne žile u mozgu primaju krv, što može prouzrokovati pospanost i nedostatak koncentracije.

Što možete učiniti da to spriječite? Jednostavno rješenje je manji obrok koji sadrži manje kalorija i masti. Ako to nije opcija, preduzmite nekoliko kratkih šetnji nakon obroka kako biste povećali cirkulaciju krvi u tijelu. Pokušajte jesti nešto lakše i smanjite unos ugljikohidrata, jer se oni brzo razgrađuju i mogu dovesti do rapidnog porasta šećera u krvi, a potom i do pada.

Prehrambena koma nije opasna po zdravlje i obično se rješava sama od sebe nakon nekog vremena. Međutim, ako primijetite dugotrajnu pospanost ili probleme s koncentracijom, svakako se obratite liječniku kako biste isključili druge moguće uzroke vašeg stanja.

Kako izbeći prehrambenu komu

Poznata kao “prehrambena koma” ili “božićna koma”, ova situacija obično se javlja nakon obilnog obroka ili konzumiranja velike količine slatkog, masnog ili začinjenog jela. Ključni faktor koji izaziva prehrambenu komu je preveliki unos hrane koji organizam teško probavlja. Kao posledica toga, krvna cirkulacija se usporava, smanjuje se nivo kiseonika u telu i mozgu, što dovodi do osećaja umora, pospanosti i smanjenog fokusa.

Ali postoji način da se izbegne prehrambena koma. Kao prvo, izaberite manje porcije hrane, a ako ste u prilici, pojedite hranu koja se lako vari, poput povrća i ribe. Osim toga, pripazite na vremenski raspored unosa hrane – neka vam obroci budu manji, ali raspoređeni u ravnomernim vremenskim intervalima. Važno je smanjiti unos šećera i alkohola, jer ove namirnice dodatno otežavaju probavu.

Ukoliko dođe do prehrambene kome, najbolje rešenje je osetiti se slobodno da odvojite vreme za odmor i opuštanje, da uzme nekoliko dubokih udaha i da se opustite. Jedna od alternativnih metoda koja može pomoći je meditacija ili kratka šetnja na svežem vazduhu, uz hidrataciju uz pomoć vode ili biljnog čaja.
Izbeglavajte konzumiranje kafe, ona samo dodatno uznemirava digestivni trakt i može pogoršati stanje. U vrlo retkim slučajevima, koma može biti znak ozbiljnih zdravstvenih problema, tako da je važno obratiti se lekaru ako simptomi postanu kontinuirani i snažni.

Kako se boriti protiv prehrambene kome

Prehrambena koma je pojava koja se javlja nakon prejedanja, kada organizam troši veliku količinu energije na probavu hrane. U ovom stanju osećamo umor, pospanost i teško nam je da se koncentrišemo. Ipak, postoje neke stvari koje možemo učiniti da ublažimo ovaj neugodni osećaj.

Prvo, pokušajte da smanjite količinu hrane koju konzumirate u jednom obroku. Umesto toga, rasporedite obroke tokom dana u manje porcije. Tako ćete pomoći svom organizmu da lakše vari hranu, a ublažićete i simptome prehrambene kome.

Takođe, obratite pažnju na izbor hrane. Pokušajte da se hranite zdravim i laganim namirnicama koje poboljšavaju varenje i ublažavaju pospanost. U ishranu uključite povrće, voće, integralne žitarice, nemasne proteine, kao što su piletina, riba i jaja.

Jedna od najboljih stvari koje možete učiniti da sprečite prehrambenu komu je da budete aktivni nakon obroka. Šetajte, istezajte se, jednostavno ustanite sa stolice i razgibajte se. Ova aktivnost će ubrzati varenje hrane i pomoći vam da se izborite sa umorom.

Ako se vaša prehrambena koma javlja često i prati je bol u stomaku ili druge tegobe, potražite savet lekara. Možda postoji neki drugi uzrok, a lekar će vas uputiti na adekvatnu dijagnostiku i terapiju. U svakom slučaju, potrudite se da jedete zdravo i uravnoteženo i budite aktivni, kako biste se izborili sa prehrambenom komom i osećali se bolje u svakodnevnom životu.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu