Vezivanje jezika predstavlja anomaliju koja se javlja kod novorođenčadi, a odnosi se na skraćeni ili zadebljali lingvalni frenulum – resicu koja spaja donji deo jezika sa podom usta. Ovo stanje može izazvati probleme sa dojenjem, ishranom, a kasnije može uticati na govorne sposobnosti deteta. U nastavku teksta razmotrićemo šta sve treba da znate o vezanom jeziku kod beba, kako se dijagnostikuje ovaj problem, metode lečenja i koje su potencijalne posledice ukoliko se ne tretira na vreme.
Uzroci i simptomi vezanosti jezika kod beba
Vezanost jezika kod beba je stanje koje se može primetiti odmah po rođenju. Najčešće je genetički uslovljeno, te se može preneti s jedne generacije na drugu. Simptomi vezanosti jezika uključuju poteškoće pri dojenju kao što su loše prijanjanje na dojku, nezadovoljavajući unos mleka i često odvajanje od dojke. Osim toga, majke često mogu doživeti bol pri dojenju, upale bradavica ili blokiranje mlečnih kanala zbog neadekvatnog pražnjenja dojke.
Diagnostikovanje vezanog jezika
Za dijagnostikovanje vezanog jezika najčešće je dovoljan vizuelni pregled od strane pedijatra ili specijaliste za dojenje. Osim toga, ponekad se koriste i različiti skorovi koji se zasnivaju na anatomiji jezika, sposobnosti kretanja i prisutnosti poteškoća pri dojenju. U koliko postoji sumnja da vezanost jezika utiče na ishranu ili dojenje, preporučuje se konsultacija sa logopedom ili hirurgom koji može proceniti da li je potrebna dalja intervencija.
Lecenje i postupci kod vezanog jezika
Lečenje vezanog jezika obično se svodi na jednostavan hirurški postupak poznat kao frenotomija, koji podrazumeva sečenje frenuluma i oslobađanje jezika. Postupak se može izvesti bez anestezije ili sa lokalnom anestezijom, u zavisnosti od starost deteta i prinicpa rada lekara. Nakon frenotomije, roditeljima se obično savetuju vežbe za jačanje mišića jezika deteta kako bi se promovisala pravilna funkcija i sprečili problemi sa govorom u budućnosti.
Praćenje posle tretmana i mogući ishodi
Nakon tretmana, veoma je važno pažljivo pratiti dete tokom perioda oporavka. To uključuje praćenje ishrane, reakciji deteta na dojenje, kao i razvoju govora. Većina beba pokazuje značajno poboljšanje u ishrani i dojenju nakon frenotomije. U retkim slučajevima mogu biti potrebne dodatne intervencije ili terapije ukoliko postoje komplikacije ili ako je vezanost jezika praćena nekim drugim oralnim anomalijama.
Prevencija i značaj informisanosti roditelja
Kao prevenciju problema vezanog jezika može se smatrati jedino pravovremeno informisanje roditelja o mogućim signalima i simptomima koje treba pratiti. Roditelji bi trebalo da budu upoznati s time kako pravilno dojiti, kako prepoznati da li beba dobro prijanja za dojku i kako bi trebalo da izgleda uspešno hranjenje. Takođe, svakako je važno i redovno praćenje rasta i razvoja deteta putem sistematskih pregleda kod pedijatra.
Na kraju, vezanost jezika kod beba je stanje koje zahteva pravovremeno prepoznavanje i intervenciju. Ukoliko se ne leči, može imati dugotrajne posledice na ishranu, govor i opšti razvoj deteta. Zato je važno da se roditelji obrate stručnjacima čim primete prve simptome kako bi se ovo stanje pravovremeno lečilo i dete moglo normalno da se razvija.