Subhorionsko krvarenje (hematom) u trudnoći: detekcija i uzroci

Subhorionsko krvarenje, poznato takođe i kao subhorionski hematom, jeste stanje koje može da uzrokuje zabrinutost kod mnogih trudnica. Ovaj tip krvarenja, koji se javlja između horiona, spoljnog sloja embrionalnih membrana, i zida maternice, može da bude detektovan tokom ranih faza trudnoće, najčešće kroz ultrazvučni pregled. Iako je kod nekih žena subhorionsko krvarenje bezsimptomatsko, kod drugih može dovesti do različitih simptoma, uključujući vaginalno krvarenje. U ovom tekstu, pokušaćemo da objasnimo šta je subhorionsko krvarenje, kako se detektuje i koji su potencijalni uzroci ovog stanja kod trudnica.

Subhorionski hematom: Šta to tačno znači?

Subhorionski hematom predstavlja krvarenje koje nastaje kada se male krvne žile, koje se nalaze na mestu gde se jajašce ugnezdilo u endometrijumu (sluznicu maternice) pokidaju. Ovo krvarenje dovodi do formiranja malog klastera krvi, odnosno hematoma, između maternice i horiona. Veličina hematoma može varirati, a u zavisnosti od toga može uticati na trudnoću na različite načine.

Detekcija subhorionskog krvarenja

Subhorionsko krvarenje se obično otkriva slučajno tokom rutinskog ultrazvučnog pregleda ili kada trudnica primeti simptome kao što su svetlo roze ili tamno smeđi iscjedak, ili pravo krvarenje. Ultrazvuk može da pomogne u određivanju veličine i lokacije hematoma i da ukaže na stanje trudnoće. Često se nakon otkrića subhorionskog hematoma prati razvoj trudnoće kroz dodatne ultrazvučne preglede kako bi se nadzirao hematom i utjecao na odluke o adekvatnoj prenatalnoj skrbi.

Uzroci subhorionskog krvarenja

U mnogim slučajevima se tačan uzrok subhorionskog krvarenja ne može sa sigurnošću utvrditi. Međutim, postoje određeni faktori rizika koji mogu da doprinesu nastanku ove pojave, kao što su povišen maternalni uzrast, prethodni spontani pobačaji, IVF trudnoće ili traume. Krvarenje može da bude i posledica hormonskih promena ili abnormalnosti u razvoju placente.

Uticaj subhorionskog hematoma na trudnoću

U većini slučajeva, subhorionski hematom se reši sam od sebe i ne utiče na ishod trudnoće. Međutim, u nekim situacijama, posebno kada je hematom velik ili se nalazi u nepovoljnoj poziciji, može povećati rizik od komplikacija kao što su spontani pobačaj, prerano odvajanje posteljice ili čak prijevremeni porodjaj. Važno je redovno pratiti stanje hematoma i održavati komunikaciju sa lekarom koji vodi trudnoću kako bi se na vreme reagovalo ukoliko dođe do promena.

Preporuke i postupci za trudnice sa subhorionskim hematomom

Uprkos potencijalnim rizicima, većina trudnica sa subhorionskim hematomom ima normalne i zdrave trudnoće. Preporučuje se odmor i izbegavanje teških fizičkih aktivnosti dok se hematom ne stabilizuje. Lekar može preporučiti i dodatne pretrage, kao što su nivoi hormona HCG ili progesterona, da bi pomogao u praćenju stanja. Uretanje dodatnih prenatalnih vitamina ili progesterona može biti deo terapijskog pristupa u zavisnosti od individualnih potreba i stanja trudnoće.

Kao zaključak, bitno je napomenuti da iako subhorionsko krvarenje može uneti dodatni stres i brigu u trudnoću, većina trudnica sa ovim stanjem uspešno dođe do termina i rodi zdravu decu. Pravilnom praćenju i blagovremenim odgovorom na sve promene, rizici mogu biti minimizirani, omogućavajući trudnici da sigurnije prođe kroz period trudnoće.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu