Supa dijeta, takođe poznata kao “The Soup Diet”, je dijeta koja se zasniva na konzumiranju velike količine supe kako bi se izgubila težina. Ova dijeta ima svoje pristalice i protivnike, a neki tvrde da može biti veoma efikasna u gubljenju kilograma. U ovom članku ćemo istražiti prednosti i nedostatke ove dijete, kao i šta možete da jedete u okviru nje.
Šta je Supa dijeta i kako funkcioniše?
Supa dijeta je plan ishrane koji se zasniva na konzumiranju velikih količina supe od različitih povrća i tečnosti tokom nedelje dana, uz ograničenje kalorija. Ovaj plan ishrane se obično primenjuje kao kratkoročna strategija za gubitak težine, a može biti koristan za one koji žele da brzo izgube par kilograma pre nekog posebnog događaja ili putovanja.
Supa dijeta je bazirana na povrću i jušnima koje sadrže nisku kalorijsku vrednost, kao što su paradajz, kupus, šargarepe, celer, luk i paprike. Obično, supa se jede do tri puta dnevno, zajedno sa dozvoljenim dodacima, poput voća, povrća i proteina.
Iako se može postići gubitak težine, ovaj plan ishrane ima svoje nedostatke. Naime, supa dijeta može biti ograničavajuća, jednolična i ne sadrži dovoljno hranljivih materija za dugoročni gubitak težine i zdravo održavanje. Takođe, ovaj plan može biti teško održati na duže staze i može dovesti do pada energije i nedostatka potrebne energije za izvođenje fizičkih aktivnosti.
Ipak, supa dijeta može biti dobra opcija za one koji žele brzo da izgube par kilograma pre nekog važnog događaja ili putovanja, naravno uz stručno praćenje i uz dodatak visokokvalitetnih proteina i drugih hranljivih sastojaka.
Prednosti i nedostaci dijete sa supom
Supa dijeta (The Soup Diet) je plan ishrane koji se bazira na konzumiranju supa sa niskim sadržajem masti i kalorija. Ova dijeta nudi nekoliko potencijalnih prednosti uključujući brzo mršavljenje, povećanje unosa povrća i poboljšanje zdravlja digestivnog sistema. Takođe, supa dijeta može da bude dobar način da se uvedu zdrave navike u vašu ishranu, kao što je smanjenje unosa rafinisane hrane i zasićenih masti.
Međutim, postoji i nekoliko nedostataka supa dijete koje bi trebalo uzeti u obzir. Prvo, ova dijeta uglavnom podrazumeva smanjen unos kalorija od preporučenog dnevnog unosa, što može da dovede do gubitka mišićne mase. Takođe, može biti teško dovoljno se zasititi samo supom, što može dovesti do osjećaja gladi i nedostatka nekih hranljivih sastojaka u ishrani.
Iako je supa dijeta poprilično restriktivna, postoje načini da se umanje njeni nedostaci. Na primer, uključivanje raznovrsnih povrća u supu, kao i dodavanje proteina, poput mahunarki ili nemasne hrane, mogu poboljšati nutritivnu vrijednost i pomoći da se smanji osjećaj gladi. Takođe je važno biti oprezan sa dijetama koje obećavaju brzo mršavljenje, jer takve dijete obično nisu održive na duže staze i često dovode do ponovnog dobijanja kilograma nakon što se dijeta završi.
Kako napraviti zdravu i ukusnu supu za svoju dijetu?
Kada se radi o dijeti, supa je jedno od najčešćih jela koje ljudi biraju za svoj plan ishrane. Postoji mnogo različitih varijacija supa dijete, ali su sve po pravilu bazirane na konzumiranju velike količine supe tokom određenog perioda, obično nedelju ili dve.
Kako bi se napravila zdrava i ukusna supa za dijetu, potrebno je izabrati namirnice koje su niskokalorične, a bogate hranljivim sastojcima. U osnovi, supa bi trebalo da sadrži povrće poput šargarepe, celer, brokule, spanaća, paradajza, crnog luka i belog luka. Dodavanje nekoliko začina poput bibera, kurkume ili aleve paprike može takođe poboljšati ukus jela, a dodavanje manjih količina proteina poput pilećeg ili ćurećeg mesa ili mahunarki, može ojačati nutritivnu vrednost supe.
Izbegavanje visokokaloričnih sastojaka kao što su sir, pavlaka ili masno meso, ključno je za dobijanje zdrave i niskokalorične supe. Važno je takođe napomenuti da supa sama po sebi ne predstavlja dovoljno izbalansirani obrok pa se preporučuje da se uz nju konzumira nešto hrane koja sadrži proteine i složene ugljene hidrate, kako bi se obezbedili svi neophodni nutrijenti. Supa dijeta je korisna za brzo mršavljenje, ali mora se slediti uz konsultaciju sa dijetetičarem ili nutricionistom, kako bi se izbegle eventualne negativne posledice po organizam.