Tamarind: Kalorije, nutritivna tablica i benefiti za zdravlje

Tamarind je egzotično voće koje potiče iz Afrike, a danas se uzgaja širom sveta. Ovo voće ima bogatu i složenu aromu, a koristi se u mnogim kuhinjama za začinjavanje i konzerviranje hrane. Tamarind je takođe poznat po korisnim svojstvima koje ima na zdravlje, pa u ovom članku ćemo se fokusirati na nutritivnu vrednost tamarinda i njegove potencijalne zdravstvene koristi.

Tamarind: Nutritivna tablica

Hranjiva vrijednost po 100g:
Energetska vrijednost: 239 kcal
Proteini: 2,8 g
Masti: 0,6 g
Ugljikohidrati: 62,5 g
Vlakna: 5,1 g
Šećeri: 57 g
Kalcij: 74 mg
Željezo: 2,8 mg
Natrijum: 28 mg
Vitamin C: 7,9 mg

Tamarind: Proteini (sadržaj proteina)

Tamarind je tropsko voće sa visokim sadržajem proteina. Ovaj plod sadrži značajne količine aminokiselina koje su neophodne za zdravu ishranu. U 100 grama tamarinda ima 2,2 grama proteina što ga čini jednom od najboljih biljnih proteina za vegetarijance i vegane. Tamarind je takođe bogat vitaminima i mineralima, a niskim sadržajem masti i kalorija čini ga idealnim dodatkom zdravoj prehrani. Dostupan je u različitim oblicima, kao što su prah, pasta i sok, što ga čini lako dostupnim i prilagodljivim u korišćenju u kuhinji.

Tamarind: Ugljeni hidrati (sadržaj ugljenih hidrata)

Tamarind je voće koje se često koristi u azijskoj kuhinji. Kada je u pitanju sadržaj ugljenih hidrata, tamarind sadrži oko 62 grama ugljenih hidrata na 100 grama voća. Od tog ukupnog sadržaja, 57% su šećeri, dok su preostalih 43% uglavnom saharoza, fruktoza i glukoza. Takođe, tamarind sadrži i vlakna koja mogu pomoći u regulaciji nivoa šećera u krvi. S obzirom na visok sadržaj šećera, tamarind može biti zdravija zamena za slatke grickalice ili poslastice koje sadrže veštačke šećere.

Tamarind: Masti (sadržaj masti)

Tamarind je voće bogato hranljivim sastojcima, a naročito je zanimljiv njegov sadržaj masti. Iako se može smatrati malomasnim voćem, sadrži oko 2,3 grama masnoća na 100 grama pulpe. Masti u tamarindu uključuju zdrave zasićene i nezasićene masti koje su važne za normalno funkcionisanje organizma, kao i male količine omega-3 masnih kiselina. Zdrava masti u tamarindu pomažu u apsorpciji vitamina i minerala, kao što su kalcijum, magnezijum i gvožđe. Takođe, prisutne su i biljna vlakna koja pomažu u održavanju zdravlja digestivnog sistema.

Tamarind: Vitamini i minerali (sadržaj vitamina i minerala)

Tamarind je egzotično voće koje sadrži mnogo vitamina i minerala. Ovaj sastojak pun je antioksidanata, vlakana i esencijalnih nutrijenata. Kada se tamarind konzumira u umerenim količinama, može pomoći vašem telu da apsorbuje vitamin C, kalcijum i fosfor, koji su ključni za održavanje zdravih kostiju i zuba. Osim toga, ovaj voćni sok je bogat kalijumom, željezom i magnezijumom, koji regulišu krvni pritisak i podržavaju funkciju srca. Takođe, tamarind sadrži B-vitamine i vitamin K, koji pomažu u zaštiti nervnog sistema i jačanju imunološkog sistema.

Tamarind: Kalorije (sadržaj kalorija)

Tamarind je tropsko voće koje se koristi u azijskoj kuhinji i poznato je po svom slatkasto-kiselo-gorkom ukusu. Kada govorimo o kalorijama, tamarind nije najbolji izbor, jer sadrži oko 240 kalorija na 100 grama. Međutim, treba napomenuti da se tamarind često koristi u malim količinama kao začin u jelima i tada je nutritivno vrlo zdrav izbor, jer sadrži mnoštvo nutrijenata, vitamina i minerala. Tamarind je bogat vitaminom C, B6, kalcijumom, fosforom i drugim esencijalnim mineralima. Stoga, uključivanje tamarinda u ishranu u umjerenim količinama može biti korisno za održavanje opšteg zdravlja.

Tamarind: Benefiti za zdravlje

Tamarind je egzotični voćni plod poreklom iz Afrike, koji se danas uzgaja širom Azije i Južne Amerike. Ovaj neobično izgledajući plod može imati velike benefite za zdravlje.

Najčešće se koristi u kulinarstvu, često kao dodatak jelima radi specifične kiselosti koja se dobija od voća. Međutim, tamarind ima i mnogo zdravstvenih benefita. On sadrži antioksidante i antiinflamatorne sastojke koji mogu pomoći u prevenciji upala u organizmu. Takođe, tamarind je bogat u vlaknima što može poboljšati probavu i održavati regulaciju šećera u krvi. Osim toga, nizak je u kalorijama i mastima, što ga čini idealnim za one koji pokušavaju da izgube na težini.

Iako postoje mnogi načini na koje se tamarind može koristiti, jedan od popularnih je priprema čaja od tamarinda koji se može poslužiti topli ili hladni, a za to vam je potrebno samo nekoliko tamarindovih mahunara i vode. Takođe, tamarind se često koristi u tradicionalnoj medicini za lečenje različitih problema s gastrointestinalnim traktom i kardiovaskularnim sistemom.

Ukratko, dodavanje tamarinda u vašu ishranu može pomoći u održavanju dobrog zdravlja i poboljšati vaše opšte stanje organizma.

Tamarind: Rizici za zdravlje

Tamrind je voće koje se koristi u mnogim kuhinjama širom sveta, od Afrike do Azije. Međutim, iako ima brojne korisne nutritivne sastojke, postoji nekoliko rizika po zdravlje koji se mogu javiti pri prekomernom konzumiranju ove egzotične namirnice. Tamrind ima prirodni laksativni efekat, što prevelika količina može izazvati neželjene posledice, posebno kod onih koji pate od sindroma iritabilnog creva ili imaju hronično oboljenje digestivnog sistema. Takođe može uzrokovati zubni karijes zbog svoje kiseline, što zahteva pažljivo održavanje oralne higijene. Tamrind sadrži i fitohemikalije koje mogu štetiti trudnicama, kao i ljudima sa dijabetesom, jer može uticati na nivo šećera u krvi. Dakle, dok tamrind pruža brojne zdravstvene koristi, prekomerna i nekontrolisana upotreba ove namirnice može dovesti do neželjenih posledica.

Tamarind: Alergije

Tamarind se često koristi kao začin i sastojak u mnogim jelima, ali neki ljudi mogu biti alergični na ovu voćku. Alergije na tamarind obično se manifestuju u obliku košnica, osipa, svrbeža i iritacije kože. U nekim slučajevima, osoba može doživeti i ozbiljnije alergijske reakcije poput oticanja lica, otežanog disanja i anafilaktičkog šoka. Ako primetite bilo kakve simptome nakon konzumiranja tamarinda, prekinite sa konzumacijom i obratite se lekaru. Takođe, važno je obratiti pažnju na deklaraciju proizvoda prilikom kupovine hrane, kako biste izbegli konzumiranje tamarinda ukoliko ste alergični na ovaj sastojak. Ako ste prethodno imali alergijsku reakciju na neku drugu voćku ili namirnicu, budite oprezni prilikom konzumiranja tamarinda, jer može doći do ukrštenih alergijskih reakcija.

Tamarind: Različite vrste koje postoje

Tamarind je voće karakterističnog slatkasto-kiselkastog ukusa, koje se koristi u mnogim kuhinjama širom sveta. Postoji nekoliko vrsta tamarinda, a najpoznatije su afrički, indijski i tajlandski tamarind. Afrički tamarind poznatiji je kao “dzambezi”, a gaji se najviše u zapadnoj Africi. Indijski tamarind, poznat kao “imli”, uglavnom se uzgaja u južnoj Indiji i Sri Lanki. Tajlandski tamarind je manje kiseo od ostalih vrsta i ima blaži ukus. Njegova pulpa se koristi za pripremu umaka i marinada. Tamarind je bogat vitaminom C, B, kalcijumom, gvožđem, fosforom i drugim mineralima. Takođe, tamarind se koristi u tradicionalnoj medicini zbog svojih lekovitih svojstava. Ova voćka ima antiupalna, antioksidativna, antibakterijska i protivupalna svojstva, a koristi se u tretmanu arterioskleroze, dijabetesa, visokog krvnog pritiska i drugih bolesti.

Tamarind: Kada je najbolje jesti

Tamarind ili indijska datulja je voće neobičnog ukusa koje se koristi u pripremi različitih jela u Aziji, Africi i Južnoj Americi. Uz to što je bogat izvor antioksidanata, minerala i vitamina, tamarind ima i brojna pozitivna dejstva na zdravlje. Međutim, kada je najbolje jesti tamarind?

Tamarind se najbolje jede u sezoni, kada je voće zrelo i ukusno. Ovo voće ima oporo kiselog ukusa, ali se može koristiti u raznim receptima kao i u obliku paste ili soka, koji su lakši za konzumaciju. Najbolje ga je dodavati jelima na kraju pripreme kako bi se očuvala aroma i ukus. Kada se jede umereno, tamarind može pomoći u regulisanju krvnog pritiska, ublažavanju upala i poboljšanju probave.

Tamarind se može naći i u obliku suplementa, ali je važno obratiti pažnju na kvalitet i doziranje. Osobe koje imaju dijabetes ili su alergične na ovaj sastojak, treba da izbegavaju konzumiranje tamarinda i tamarind proizvoda.

Kada se pravilno konzumira, tamarind može biti ukusan i zdrav dodatak ishrani. Kao i sa svim drugim namirnicama, važno je slušati svoje telo i konzumirati ga umereno.

Tamarind: Kako čuvati, gde čuvati i koliko dugo može da stoji

Tamarind je egzotični tropski sastojak koji se koristi kao začin i kao dodatak slatkim i slanim jelima. Kada ga kupujete, bitno je da obratite pažnju na to da li je suv ili vlažan. Tamarind u vlažnom stanju treba potrošiti odmah ili ga čuvati u frižideru, a suvi se može čuvati na sobnoj temperaturi do nekoliko meseci.

Važno je da ga čuvate u hermetički zatvorenoj posudi, kako se ne bi osušio ili pokvario. Takođe, trebalo bi ga držati dalje od vlage kako ne bi postao ljepljiv.

Ako želite da produžite rok trajanja tamarinda, možete ga zamrznuti. U tom slučaju, najbolje bi bilo da ga stavite u zamrzivač u hermetički zatvorenoj posudi ili u vakuumu pakovanom u plastičnu foliju.

Zavisno od uslova čuvanja, tamarind može trajati od nekoliko dana do nekoliko meseci, tako da vam neće biti neophodno da ga često kupujete, a kada naučite kako da ga sačuvate, moći ćete da ga koristite kao prirodni začin i dodatak raznovrsnim jelima.

Tamarind: Kako spremiti i jesti

Tamarind, poznat i kao indijski datulja, je voće koje se koristi u različitim kuhinjama širom sveta. Iako je voće kiselo i slatko, jedan od najpopularnijih načina korišćenja tamarinda je u vidu paste ili soka, koji se naravno koriste u kulinarstvu.

Za pravljenje paste, tamarind se najpre mora preliti vrućom vodom i ostaviti da odstoji nekoliko sati. Nakon tog, meso voća se gnječi dok se sastojci ne pretvore u jednoličnu pastu. Ova pasta se može pomešati sa šećerom i smeđom bojom, kako bi se napravio sladak sos za umakanje ili marinadu.

Tamarind sok takođe je vrlo popularan i često se koristi u različitim jelima, poput curryja. Sok se može praviti kod kuće tako što se tamarind prelije vrućom vodom i pusti da odstoji, zatim se iscedi da bi se dobio čisti sok koji se može konzervirati u staklenki i koristiti u slatkim ili slanim jelima.

Tamarind se može jesti i na druge načine. Može se dodati u mnogobrojne varijacije čorbica, a isto tako se koristi u pripremi sladoleda, kolača i pića. Samo kreativnost se ograničava koliko ovaj sastojak može biti koristan.

Tamarind: Koliko količinski možemo jesti (veličina porcije)

Koliko tamarind možemo jesti u jednoj porciji? Ovaj kiselkasti sastojak je ukusni dodatak jelima i pićima, ali prevelika količina može prouzrokovati mučninu i dijareju. Preporučena veličina porcije tamarinda je oko 30 grama ili jedna mala šaka. Uzimanje prevelike količine tamarinda može biti štetno za naše telo i pojaviti mučninu, povraćanje i dijareju. Nutricionisti preporučuju umereno konzumiranje tamarinda kao deo zdrave i raznolike ishrane.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu