Trudnoća je period velikih promena, kako za bebu tako i za buduću majku. Ulaskom u 17. nedelju trudnoće, većina trudnica primećuje značajne promene na svom telu i počinje intenzivnije da se povezuje sa svojom bebom. Tokom ovih nedelja, beba raste i razvija se iz dana u dan, a trudnoća postaje sve vidljivija. U ovom tekstu ćemo proći kroz ključne aspekte 17. nedelje trudnoće i ponuditi korisne informacije koje mogu pomoći trudnicama da se nose sa izazovima koje ova faza nosi.
Promene kod bebe
U 17. nedelji trudnoće, beba je aktivna i raste neverovatnom brzinom. Dužina joj je otprilike kao dužina dlana odrasle osobe, a težina se kreće oko 150 grama. Koža bebe postaje manje providna, a vene i organi postaju manje vidljivi kroz kožu. Bebine kosti se dalje razvijaju, a mišići postaju jači, što omogućava sve vidljivije pokrete.
U ovoj fazi trudnoće, beba počinje da stiče masno tkivo, što je važno za regulaciju telesne temperature i metabolizma. Takođe, bebin čulo sluha se razvija, pa može početi da razlikuje zvuke. Nije neobično da trudnice u ovom periodu počnu da osećaju bebino kretanje, iako se ti prvi pokreti mogu lako zameniti za gasove ili probavne pokrete.
Simptomi u 17. nedelji trudnoće
Trudnoća je individualno iskustvo i svaka žena doživljava različite simptome u 17. nedelji trudnoće. Neki od uobičajenih simptoma uključuju:
- Zglobovi i ligamenti postaju mekši i elastičniji zbog hormonskih promena, što može dovesti do bolova u leđima.
- Bolove u trbuhu koji su posledica rasta materice i okolnih tkiva.
- Povećan apetit, jer telo zahteva više kalorija da bi podržalo rast i razvoj bebe.
- Poboljšanje raspoloženja i povećanje nivoa energije, budući da se mnoge trudnice naviknu na promene koje dolaze sa drugim tromesečjem.
Takođe je važno napomenuti da neke trudnice mogu doživeti smanjenje intenziteta mučnina i jutarnjih povraćanja koje su česte u prvom tromesečju.
Ishrana i vežbe
Pošto je pravilna ishrana ključna za zdravu trudnoću, 17. nedelja je dobar trenutak da se uspostavi ili održi balansirana ishrana. Hrana bogata gvožđem, kalcijumom i folnom kiselinom trebala bi biti stalno prisutna na trudničkom meniju. Uzimanje prenatalnih vitamina preporučuje se u toku cele trudnoće.
Što se tiče fizičke aktivnosti, vežbanje može biti veoma korisno, naravno, pod uslovom da se o tome prethodno posavetujete sa svojim lekarom. Blagi oblici vežbanja kao što su šetnja, plivanje ili prenatalna joga mogu poboljšati opšte stanje organizma, smanjiti stres i pomoći u očuvanju kondicije.
Pregledi i testiranja
Pored redovnih prenatalnih pregleda, u 17. nedelji trudnoće možete očekivati i neka specifična testiranja. Jedan od uobičajenih testova je tzv. “dvostruki” ili “trostruki test” koji procenjuje rizik od genetskih anomalija poput Daunovog sindroma. Ovo se obavlja merenjem nivoa određenih supstanci u majčinoj krvi i, u kombinaciji sa ultrazvučnim merenjem, može pružiti bitne informacije o razvoju ploda.
Ultrazvučni pregled takođe može biti obavljen kako bi se proverio normalni razvoj i rast bebe, a ako to okolnosti dozvoljavaju, može se čak i videti pol deteta. Trudnice bi trebale razgovarati sa svojim lekarom o svim preporučenim i dostupnim testovima.
Emocionalne promene i podrška
Emocionalni doživljaj trudnoće u 17. nedelji je često pozitivan, jer se većina trudnica do tada navikne na ideju da će postati majke. Ipak, normalno je i doživljavati promene raspoloženja i anksioznost povremeno. Vazno je pronaci nacine za upravljanje stresom i strahom, kao što je razgovor sa partnerom, prijateljima, porodicom ili profesionalcem.
Podrška od strane partnera, porodice i prijatelja igra krucijalnu ulogu u toku cele trudnoće, ali posebno tokom ovog perioda kada se telo i emocionalno stanje brzo menjaju. Grupne sesije sa drugim trudnicama ili odlazak na kurs pripreme za roditeljstvo može takođe biti od velike koristi.
Trudnoća u 17. nedelji nas upućuje na to da je prava avantura tek počela. Bitno je da, tokom ovog perioda, trudnica sluša svoje telo, brine o svojoj ishrani, angažuje se u odgovarajućim vežbama, redovno posećuje lekare i okružuje se podrškom i ljubavlju. Ovo je vreme pripreme, rasta i, najvažnije, povezivanja sa bebom koja će uskoro postati nova članica porodice.