Ultrazvuk u 14. nedelji trudnoće: šta očekivati

Kada ste trudni, svaki ultrazvuk je važan događaj, a ultrazvuk u 14. nedelji trudnoće nije izuzetak. To je vreme kada počinju redovne kontrole, a ultrazvuk nudi uzbudljiv uvid u razvoj vašeg deteta. Mnoge buduće mame sa nestrpljenjem iščekuju ovaj pregled jer on donosi novosti o razvoju ploda, njegovoj anatomiji i potencijalno čak o polu deteta. Da biste se pripremili za ovaj važan korak, razgovaraćemo o tome šta možete očekivati od ultrazvuka u 14. nedelji trudnoće.

Šta je ultrazvuk i kako funkcioniše

Ultrazvuk je dijagnostička metoda koja se koristi za praćenje razvoja i stanja ploda unutar materice. Ovo je sigurna i bezbolna procedura koja koristi zvučne talase visoke frekvencije koje ne možemo čuti. Ti talasi prolaze kroz telo i odbijaju se od tkiva, stvarajući slike koje se prikazuju na monitoru specijalnog uređaja. Pomoću ovih slika lekar može posmatrati razvoj bebe, kao i proveriti postoji li nekih uočljivih anatomskih ili funkcionalnih anomalija.

Šta možete videti na ultrazvuku u 14. nedelji

U 14. nedelji trudnoće, beba je već počela da dobija ljudske obrise, iako je još uvek vrlo mala – veličine limuna, približno. Na ultrazvuku se mogu videti glava, udovi, šake i stopala. Takođe, možete uočiti bebinu kičmu i rebra, a organi kao što su srce, pluća, jetra i bubrezi bi već trebali biti formirani iako ih je možda još uvek teško detaljno razaznati.

Provera anatomije i vitalnosti ploda

Jedan od glavnih ciljeva ultrazvuka u ovom periodu trudnoće je provera anatomije i vitalnosti ploda. Lekar će posmatrati srce i velike krvne sudove, kao i druge unutrašnje organe, kako bi se uverio da se beba razvija normalno. Srčana aktivnost je posebno važan element pregleda i pruža važne informacije o zdravlju bebe. Pored toga, može se proceniti količina plodove vode, koja igra ključnu ulogu u zaštiti bebe tokom trudnoće.

Pol deteta na ultrazvuku

Mnogi roditelji su naročito zainteresovani da saznaju pol bebe tokom ultrazvuka. Iako je u 14. nedelji trudnoće još uvek relativno rano za pouzdano određivanje pola ploda, u nekim slučajevima se ipak može videti. Lokacija genitalija bebe u odnosu na ostatak tela može biti indikator, ali je važno napomenuti da greške mogu biti učestale ukoliko se pol određuje pre 18. do 20. nedelje trudnoće, kada su genitalni organi više razvijeni i lakše uočljivi.

Priprema za ultrazvučni pregled

Priprema za ultrazvuk uključuje nekoliko jednostavnih koraka. Lekar će vas obično savetovati da dođete na pregled sa punim bešikom jer to pomaže da se organi bolje vide na ekranu. Stoga, pokušajte da popijete nekoliko čaša vode oko sat vremena pre pregleda. Pre ultrazvučnog pregleda, dobro je imati lagan obrok kako biste izbegli nelagodnost tokom ležanja na leđima. Takođe, možete poneti i pratnju, bilo da je to partner, roditelj ili prijatelj, ko će biti uz vas za podršku.

Ultrazvuk u 14. nedelji je važan korak u praćenju razvoja vaše bebe i pruža vam priliku da se povežete sa svojim malim čudom koje raste u vama. Iako možda nećete moći saznati sve informacije koje želite, budite sigurni da je cilj ovog pregleda da se uveri da je beba zdrava i da se pravilno razvija. Sa pravilnom pripremom i pozitivnim stavom, ovaj ultrazvuk može postati jedan od najlepših trenutaka vaše trudnoće.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu