Trudnoća je period velikih promena u telu žene, a bolovi u stomaku su česti simptomi s kojima se trudnice suočavaju. Dok su neki bolovi normalna pojava i posledica prirodnog širenja materice i prilagođavanja tela na rast bebe, drugi mogu biti znak upozorenja na određene probleme. Važno je znati kako prepoznati kada je bol razlog za zabrinutost i kada je potrebno obratiti se lekaru. U ovom blog postu ćemo razmotriti moguće uzroke bolova u stomaku tokom trudnoće, kako prepoznati simptome koji zahtevaju medicinsku pažnju i savete za ublažavanje blažih bolova.
Normalni bolovi tokom trudnoće
Tokom trudnoće, telo žene prolazi kroz brojne promene kako bi omogućilo razvoj i rast bebe. Dok materica raste, ligamenti i mišići koji je podržavaju se rastežu, što može izazvati bolove. Ovi bolovi su obično blagi do umereni i opisuju se kao povremeni, oštri ili grčeviti. Takođe, povećanje težine i promena centra gravitacije može izazvati bolove u leđima i stomaku. Te promene su normalne i ne bi trebalo da budu razlog za zabrinutost, pod uslovom da bol nije jak, konstantan ili praćen drugim simptomima.
Bolovi usled gasova i nadutosti
Gasovi i nadutost su česti problemi tokom trudnoće zbog promena u digestivnom sistemu i usporenosti probave. Hormon progesteron, koji se povećava tokom trudnoće, opušta mišiće celog tela, uključujući i digestivni trakt, što može dovesti do zatvora, nadutosti, i posledično, do bolova u stomaku. Povećan pritisak na stomak od rastuće materice takođe može doprineti ovim simptomima. Ublažavanje ovih vrsta bolova može se postići regulisanjem ishrane, unosom dovoljno tečnosti i umerenom fizičkom aktivnošću.
Bolovi zbog urinarnih infekcija
Urinarni trakt je još jedno područje koje može biti izvor bolova tokom trudnoće. Zbog promena u urinarnom sistemu i mogućeg širenja bakterija iz rektalnog područja, trudnice su sklonije urinarnim infekcijama. Ove infekcije mogu izazvati bolove u predelu stomaka ili u donjem delu leđa, a mogu biti praćene i drugim simptomima kao što su peckanje pri mokrenju, česta potreba za mokrenjem ili mutan urin. Lečenje urinarnih infekcija je veoma važno jer ako se ne leče na vreme, mogu preći u bubreg i izazvati ozbiljnije probleme.
Bolovi zbog ektopične trudnoće
Ektopična trudnoća se dešava kada oplođena jajna ćelija ne dospe u matericu, već se umesto toga implantira negde drugde, najčešće u jednoj od jajovoda. Ovo je ozbiljno stanje koje zahteva hitnu medicinsku pažnju, jer rast embriona na pogrešnom mestu može uzrokovati pucanje jajovoda i unutrašnje krvarenje. Bol kod ektopične trudnoće je obično oštar, nagli i na jednoj strani stomaka. Može biti praćen i drugim simptomima kao što su vaginalno krvarenje, slabost, vrtoglavica ili gubitak svesti.
Bolovi zbog pripreme za porođaj
Kako se termin porođaja približava, telo počinje da se priprema za taj proces. Jedan od simptoma pripreme su tzv. Braxton Hicks kontrakcije, koje su poznate i kao “lažni trudovi”. Ove kontrakcije mogu izazvati osećaj stiskanja ili grčenja u stomaku, i iako su manje intenzivne od pravih trudova, mogu biti neugodne. Osim toga, bebin pritisak na karlicu i promena njenog položaja također mogu izazvati bolove u stomaku i leđima. Ipak, ako kontrakcije postanu redovne i sve jače, to je znak da se porođaj približava, te je važno obavestiti svog lekara.
Bolovi u stomaku tokom trudnoće su uobičajena stvar s kojom se mnoge trudnice suočavaju. U mnogim slučajevima, oni su deo normalnih promena koje se dešavaju u telu. Međutim, svaki bol koji je jak, ne prestaje, ili je praćen drugim znacima upozorenja treba uzeti ozbiljno i o tome obavestiti lekara. Preventivne mere i redovne kontrole su ključne za sigurnu i zdravu trudnoću, kako za majku tako i za bebu.