Vakame alge: Kalorije, nutritivna tablica i benefiti za zdravlje

Vakame alge su zeleno-braon pomorsko bilje koje raste duž obala Kine, Japana i Koreje. One su postale popularna namirnica zbog svog bogatog nutritivnog sastava i uticaja na zdravlje. Ove alge su bogate hranjivim materijama kao što su vitamini, minerali i antioksidanti, a od njih se može čak praviti i biljni protein. U ovom članku ćemo se bliže upoznati sa nutricionističkim svojstvima vakame algi i saznati koje su dobrobiti ove morske biljke za naše telo.

Vakame alge: Nutritivna tablica

Vakame alge su izvor mnogobrojnih hranjivih sastojaka. U 100 grama ovih algi, ima:

Energija: 232 kcal
Proteini: 21,5 g
Ukupne masti: 0,6 g
Ugljeni hidrati: 32,1 g
Vlakna: 0,7 g
Šećeri: 3,3 g
Kalcijum: 1500 mg
Magnezijum: 340 mg
Gvožđe: 28,2 mg
Fosfor: 500 mg
Kalijum: 1100 mg
Sodium: 3810 mg
Cink: 3,4 mg
Vitamin C: 4,7 mg
Tiamin: 0,1 mg
Riboflavin: 0,2 mg
Niacin: 0,1 mg
Vitamin B6: 0,1 mg
Folna kiselina: 26 mcg
Vitamin B12: 0,4 mcg
Vitamin A: 23 IU
Vitamin E: 2,2 mg
Vitamin D: 0 IU
Vitamin K: 66,7 mcg

Vakame alge: Proteini (sadržaj proteina)

Vakame je morska alga koja je sve više prisutna u ishrani širom sveta. Jedan od razloga je njen visok sadržaj proteina. Ova alga sadrži oko 47% proteina koji su visokokvalitetni i lako svarljivi. Vakame alge su bogate esencijalnim aminokiselinama, kao što su metionin, lizin i triptofan, koji su ključni za rast mišića i održavanje zdravlja. Proteini iz vakame alge su takođe važni za stvaranje enzima, hormona i drugih molekula u telu. Uz sve ove prednosti, vakame alge su odlična alternativa za vegetarijance i vegane koji ne konzumiraju meso.

Vakame alge: Ugljeni hidrati (sadržaj ugljenih hidrata)

Vakame alge su poznate po svom visokom sadržaju ugljenih hidrata. Ova vrsta algi sadrži nekoliko vrsta ugljenih hidrata, kao što su agar, fukoza i laminarin, koji mogu pružiti značajne zdravstvene beneficije. Agar ima sposobnost da smanji nivo holesterola i reguliše šećer u krvi, dok fukoza može imati antiupalne i anti-kancerogene efekte. Laminarin se pokazao kao moćan antioksidant koji može pomoći u sprečavanju bolesti srca, dijabetesa i raka. Ove alge su odličan izvor zdravih ugljenih hidrata i trebalo bi uključiti u ishranu radi poboljšanja zdravlja i dobrobiti organizma.

Vakame alge: Masti (sadržaj masti)

Vakame alge su sve popularnije zbog svojih mnogobrojnih zdravstvenih benefita, a jedan od njih je i njihov sadržaj masti. Vakame alge su izuzetno niskokalorične, a sadrže zanemarljive količine zasićenih masti. Umesto toga, bogate su polinezasićenim i mononezasićenim masnim kiselinama koje su ključne za zdravlje srca i krvnih sudova. Takođe, sadrže i omega-3 masne kiseline, koje su poznate po svojim protivupalnim svojstvima i sposobnosti smanjenja rizika od raznih bolesti. Ovaj niskomasni morski plod može biti izvrsna opcija za sve one koji žele da smanje svoj unos masti, a istovremeno unose važne hranljive sastojke.

Vakame alge: Vitamini i minerali (sadržaj vitamina i minerala)

Vakame alge su izuzetno bogate vitaminima i mineralima koji igraju važnu ulogu u održavanju zdravlja organizma. Ove morske alge sadrže značajne količine vitamina A, C, E i K, kao i vitamine B kompleksa. Takođe, vakame sadrže velike količine minerala poput kalcijuma, magnezijuma, joda, gvožđa, fosfora i natrijuma. Ove alge su niskokalorične, a sadrže visoke nivoe antioksidanata i polisaharida koji mogu imati pozitivan uticaj na imunitet i smanjenje rizika od različitih bolesti. Ukusne su i mogu se koristiti u različitim jelima, od salata do supa i kuvanih jela.

Vakame alge: Kalorije (sadržaj kalorija)

Vakame alge su izrazito niskokaloričan i nutritivan dodatak ishrani. U 100 grama vakame algi nalazi se samo 45 kalorija, što ih čini idealnim izvorom hrane za dijetu. Isto tako, vakame alge su bogate proteinima, vitaminima i mineralima, posebno jodom, kalijumom i magnezijumom. Ova alga se može koristiti u mnogim jelima kao dodatak, poput suši rolata, salata ili supa, što ih čini odličnom opcijom za zdrav i niskokaloričan obrok.

Vakame alge: Benefiti za zdravlje

Vakame alge su japanski morski organizmi koji se tradicionalno koriste u ishrani kao i u alternativnoj medicini. One su bogate hranjivim materijama, vitaminima i mineralima koji pružaju značajne zdravstvene benefite.
Uzimajući vakame alge, ljudi mogu poboljšati opšte zdravlje srca, smanjiti nivo lošeg holesterola i krvni pritisak. Takođe, ove alge su u stanju da pruže poboljšanje u digestivnom traktu, smanje simptome stresa, anksioznosti i depresije.
Vakame alge su takođe bogate antioksidantima koji pročišćavaju ćelije čime se sprečava nastanak raka, kao i da pomognu obnavljanju kože, kose i noktiju.
Uzimajući u obzir sve navedene koristi vakame algi, dodavanje ovog super hrane u ishranu se preporučuje svima koji žele da poboljšaju svoje zdravlje i osećaju se bolje u svakodnevnom životu.

Vakame alge: Rizici za zdravlje

Vakame alge su postale popularne kao sastojak zdrave ishrane, ali one mogu da predstavljaju rizik po zdravlje. Ove alge sadrže veće količine joda od drugih vrsta hrane, što može da imaju negativan uticaj na rad štitne žlezde. Ovo može da izazove hipertireozu, ozbiljno stanje kod koga se štitna žlezda ubrzano aktivira, što može da izazove razne simptome, uključujući umor, gubitak težine, nervozu i nesanicu.

Međutim, vakame alge takođe mogu da sadrže teške metale, poput olova i žive, što može da ugrozi opšte zdravlje. Rezultati istraživanja pokazuju da je konzumiranje morskih algi u količini od samo 4 grama dnevno dovoljno da se prekorače dozvoljene granice za teške metale.

Zbog toga se preporučuje da se konzumiranje vakame algi svede na minimum, ili da se pronađe proizvod koji je proizveden metodom koja obezbeđuje niže nivoe joda i teških metala. Najbolje bi bilo da se pre konzumiranja vakame algi posavetujete sa lekarom ili nutricionistom, kako biste bili sigurni da se nećete izložiti riziku po zdravlje.

Vakame alge: Alergije

Simptomi alergije na vakame alge obično uključuju svrab, crvenilo kože, kijanje, kašalj, suze u očima, a u najtežim slučajevima može doći do anafilaktičkog šoka. Alergija na vakame alge je vrlo retka, ali je važno da svako ko oseti neke od simptoma odmah potraži medicinsku pomoć.

Ako znate da ste alergični na morske plodove ili imate neke druge poznate alergije, najbolje bi bilo izbegavati konzumiranje vakame algi ili proizvoda koji ih sadrže.

U svakom slučaju, vakame alge su i dalje veoma važan izvor hranljivih sastojaka za ljude koji nisu alergični na njih, i treba ih konzumirati sa umerenošću i oprezom.

Vakame alge: Različite vrste koje postoje

Jedna od najpoznatijih vrsta vakame algi je Undaria pinnatifida, koja se često koristi u azijskoj kuhinji. Ova alga ima tamnozelenu boju i dugačke listove sa šiljastim vrhovima. Druga popularna vrsta je Alaria, koja ima mekšu i ukusniju teksturu od drugih vrsta vakame algi. Postoje i druge vrste, poput Ascophyllum nodosum i Fucus vesiculosus, koje se često koriste u proizvodnji dodataka ishrani i kozmetičkih preparata.

Osim što su ukusne i hranljive, vakame alge takođe imaju mnoge zdravstvene prednosti. Bogate su vitaminima, mineralima i vitaminom C, a takođe sadrže i važne antioksidante i fitonutrijente. Neka istraživanja pokazuju da redovno konzumiranje vakame algi može smanjiti rizik od različitih zdravstvenih problema, uključujući srčane bolesti, dijabetes i upale.

Ukratko, vakame alge su predivan i hranljiv dodatak mnogim jelima. Sa toliko različitih vrsta, postoji nešto za svaki ukus i potrebe.

Vakame alge: Kada je najbolje jesti

Vakame alge su popularan i zdrav dodatak ishrani koji se najčešće konzumira u vidu praha ili kapsula. One su bogate dragocenim hranljivim sastojcima, uključujući vlakna, proteine, vitamine i minerale, a takođe su i izvor jedinstvenih spojeva koji mogu poboljšati zdravlje.

Kada je najbolje jesti vakame alge? To zavisi od vašeg ličnog rasporeda ishrane, ali generalno se preporučuje da ih konzumirate tokom obroka. Uključivanje vakame algi u doručak, ručak ili večeru je preporučljivo jer ove alge mogu pomoći u snižavanju nivoa šećera u krvi, poboljšati varenje hrane, i pomoći u detoksikaciji organizma.

Takođe, preporučuje se da se konzumiraju u okviru balansirane ishrane koja uključuje raznovrsnu hranu. Prekomerno konzumiranje vakame algi može dovesti do povećanog unosa joda, pa se preporučuje konsultacija sa lekarom, naročito ako imate probleme sa štitnom žlezdom ili tokom trudnoće i dojenja.

Ukratko, da biste iskoristili sve benefite vakame algi, konzumiranje u okviru uravnotežene ishrane tokom obroka je najbolja opcija. Ove alge vam mogu pružiti dosta koristi za zdravlje, a istovremeno su izuzetno ukusne i jednostavne za pripremu.

Vakame alge: Kako čuvati, gde čuvati i koliko dugo može da stoji

Vakame alge su veoma korisne alge bogate proteinima i mineralima, koje se često koriste u azijskoj kuhinji. Čuvanje vakame algi je jednostavno, ali zahteva pažnju i pravilan tretman kako bi se očuvala njihova svežina i nutritivna vrednost. Najbolje je čuvati vakame alge u suvom i tamnom mestu, poput ostave ili ormara za začine. Kada se pravilno čuvaju, vakame alge mogu da traju do godinu dana. Međutim, ako se vakame alge ne skladište na odgovarajući način, mogu da postanu žute ili izgube svoju teksturu. Da bi se sprečilo kvarenje, važno je čuvati vakame alge u hermetički zatvorenoj posudi, izolovanim od vazduha i vlage. Takođe, savetuje se da se ne čuvaju pored mirisnih namirnica, jer se mogu upiti u svoju strukturu. Pravilno čuvanje vakame algi će vam omogućiti da uživate u njihovim nutritivnim prednostima i ukusu tokom dužeg vremenskog perioda.

Vakame alge: Kako spremiti i jesti

Vakame alge su ukusne i nutritivne namirnice koje se koriste u mnogim azijskim kuhinjama. One su bogate vlaknima, mineralima i vitaminima, kao i fitohemikalijama koje mogu pomoći u zaštiti od raznih zdravstvenih problema.

Da biste pripremili vakame alge, prvo ih treba potopiti u vodu da se omekšaju. Obično se preporučuje da ih potopite u hladnoj vodi nekoliko sati ili preko noći. Nakon toga, alge treba isprati pod hladnom vodom.

Kada su alge pripremljene, možete ih jesti sirove ili ih dodati u različita jela. Vakame alge se često koriste u salatama, supe i rižotima. Takođe ih možete poslužiti kao prilog uz različita jela od povrća ili mesa.

Vakame alge su savršena namirnica za sve vegane i vegetarijance jer su bogate hranjivim sastojcima koji su važni za zdravlje. Međutim, svima se preporučuje da ih jedu umjereno, jer prevelika količina vlakana može uzrokovati probavne probleme.

Vakame alge: Koliko količinski možemo jesti (veličina porcije)

Vakame alge su sjajan izvor vlakana, vitamina i minerala, ali pitanje koliko možemo konzumirati u jednoj porciji je teško odgovoriti jer zavisi od različitih faktora. Najbolje je držati se preporučene količine koja iznosi oko 28 grama – to je oko 1/4 šolje suvih algi ili 1 šolje kuvanih algi. Prekomerna konzumacija vakame algi može dovesti do zdravstvenih problema poput nadutosti ili oštećenja jetre, tako da je preporučljivo davati prednost raznovrsnom izvoru hrane i paziti na količinu koju jedemo.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu