Vodič kroz boje bebine stolice

Kao roditelj, jedna od tema o kojoj možda niste očekivali da ćete mnogo razmišljati jeste bebinu stolicu. Međutim, iznenadićete se koliko može biti informativno pratiti promene u boji, teksturi i učestalosti bebine stolice. Boja stolice može biti indikator bebinog zdravstvenog stanja, a u ovom blogu ćemo proći kroz različite boje stolice i šta one mogu značiti za vašeg malenog čeda.

Normalne varijacije boja stolice kod beba

Najpre je važno znati da je spektar ‘normalnih’ boja stolice kod beba prilično širok. Boje variraju od žute, preko zelene, pa sve do braon, a svi ti nijansi mogu biti normalne, sve dok su svetlije i ne predstavljaju čestu promenu u boji. Tipična boja bebine stolice takođe zavisi od toga da li je beba na dojenju ili na adaptiranom mleku. Bebe na dojenju obično imaju svetliju, senf-žutu stolicu koja je mekša i često se opisuje kao ‘zrnasta’. S druge strane, bebe koje piju adaptirano mleko imaju tamniju stolicu koja je gušća po teksturi.

Šta znači zelena stolica?

Zelena stolica može biti normalna, pogotovo kod novorođenčadi. Prvih nekoliko dana nakon rođenja, beba izbacuje mekonijum, gustu, tvrdokornu supstancu koja je prva stolica novorođenčeta. Dok se mekonijum izbacuje iz organizma, stolica može imati zelenkastu nijansu. Kasnije, povremena zelena stolica može biti rezultat većeg unosa mlečnog šećera, uzimanja određenih preparata ili proizvoda na bazi železa, kao i simptom kratkotrajnih digestivnih problema. Ipak, ukoliko je zelena stolica stalna pojava, to može ukazivati na preosetljivost ili alergiju na određene sastojke u ishrani.

Šta ukazuje crna stolica?

Crna stolica kod beba može biti znak alarmantne situacije i zahteva brzu reakciju roditelja. Crna ili vrlo tamna boja stolice može ukazivati na prisustvo krvi koja se probavila, što može biti simptom unutrašnjeg krvarenja. To se može javiti kod vrlo malih beba, ali i kod starijih ukoliko dođe do konzumacije neke hrane ili supstanci koje mogu dovesti do ovog problema. Obavezno se konsultujte sa pedijatrom ako primetite crnu stolicu kod vaše bebe.

Šta znači žuta stolica?

Kao što smo već napomenuli, žuta stolica je uobičajena kod beba koje su isključivo na dojenju. Međutim, svetložuta do žuto-naranžasta stolica može se javiti i kod beba koje jedu čvrstu hranu. Ako je stolica svetla i nema drugih simptoma poput proliva ili grčeva, to je verovatno znak normalne digestije.

Bela ili svetla stolica – simptom za brigu?

Bela ili veoma svetla boja stolice može biti znak da nešto nije u redu sa bebinim probavnim sistemom. To može ukazivati na problem s jetrom ili bilijarnim putevima, jer bezična stolica ukazuje na nedostatak bilirubina koji daje stolici tamniju boju. Ovo stanje obavezno zahteva posetu lekaru. Takođe, ukoliko stolica ima veoma svetlu ili glinenu teksturu, to može biti znak za zdravstveni problem koji treba proveriti.

Na kraju, kad god ste zabrinuti ili imate nejasnoće u vezi sa zdravljem vaše bebe, uključujući i neobične promene u boji stolice, najbolje je da se obratite pedijatru. Oni su tu da vam pomognu da razumete šta je normalno a šta zahteva pažnju kada je u pitanju zdravlje vašeg mališana.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu