Kod malih beba i male dece, batine glavom, bilo da je reč o udaranju glavom o krevetac, zid ili pod, mogu biti zbunjujući i zastrašujući fenomen za roditelje. Iako ovakvo ponašanje može delovati alarmantno, često je to deo normalnog razvojnog procesa. Razumevanje zašto deca imaju ovakve običaje može pomoći roditeljima da na adekvatan način reaguju i, ako je potrebno, potraže stručnu pomoć.
Ponašanje u fazi razvoja
Batine glavom mogu biti uobičajen izraz frustracije, besa ili čak način samoumirivanja za malu decu. Deca ove uzrasne grupe još uvek nemaju razvijene veštine govora ili socijalnu svest neophodnu za izražavanje svojih emocija na složeniji način. Zbog toga, fizička demonstracija osećanja postaje izlaz za njihovu energiju i način da privuku pažnju roditelja.
Samoumirujuće ponašanje
Neke bebe i deca udaraju glavom kako bi se umirili i lakše zaspali. Ritmičko udaranje ili ljuljanje im može pomoći da pronađu svoj ritam disanja i uspavaju se, pogotovo ako se suočavaju sa teškoćama prilikom uspavljivanja. Ovo ponašanje je obično prolaznog karaktera i nestaje kako dete sazreva i razvija bolje veštine samoregulacije.
Kada treba potražiti pomoć
Iako batine glavom često nisu razlog za brigu, postoje situacije kada bi roditelji trebali biti pažljiviji i razmotriti traženje saveta od stručnjaka. Ako je ponašanje izrazito nasilno, dovodi do samopovređivanja ili se javlja zajedno sa drugim simptomima kao što su kašnjenje u razvoju, poremećaji u ponašanju ili socijalnom interakciju, konsultovanje sa pedijatrom ili dečijim psihologom bi bilo mudro.
Kako reagovati na batine glavom
Razumevanje iza ponašanja je ključno. Ako roditelji prepoznaju da je batine glavom način na koji njihovo dete izražava emocije, trebaju pristupiti sa saosećanjem i strpljenjem. Nežno usmeravanje deteta ka drugim oblicima izražavanja emocija, kao što su reči ili umetničke aktivnosti, može pomoći. Pored toga, stvaranje smirenog okruženja i održavanje rutine pre spavanja mogu smanjiti potrebu za ovakvim ponašanjem. Sigurnost deteta treba biti na prvom mestu, pa ako su batine glavom intenzivne, roditelji bi trebalo da osiguraju da prostor u kome dete boravi ne sadrži oštre ivice ili tvrde površine koje bi mogle dovesti do povrede.
Prevencija i strategije smanjenja
Preventivne strategije mogu uključivati pružanje alternativnih načina za dete da se izrazi ili oslobodi napetosti. Aktivnosti kao što su sport, crtanje ili muzika mogu umanjiti potrebu za fizičkim izrazom frustracije. Osim toga, jaka roditeljska veza i razumevanje detetovih potreba za pažnjom i ljubavlju mogu umanjiti učestalost i intenzitet batina glavom. Komunikacija sa detetom o njegovim osećanjima, kao i podsticanje na verbalni izraz nezadovoljstva mogu takođe biti efektivni u prevenciji ovog ponašanja.