Poza kornjače (Kurmasana) je jedna od naprednih poza u jogi koja ima brojne benefite za fizičko i mentalno zdravlje. Pravilno izvođenje ove vežbe zahteva strpljenje i redovnu praksu, ali se može savladati korak po korak uz pravilno vođenje.
Krenite u pozu sedeći na podu sa ispruženim nogama. Savijte kolena i dovedite pete bliže zadnjici. Zatim, provucite ruke ispod kolena i držite zglobove stopala.
Sada počnite da se spuštate postepeno, lagano se naginjući napred i povlačeći stopala bliže zadnjici. Držite glavu uspravno.
Kada se stopala približe dovoljno blizu, stavite ruke iznad pete i položite ruke na pod iza leđa, sa šakama okrenutim prema dole. Počnite da uvijate leđa i spuštajte se sve više.
Važno je da ne forsirate vežbu, već da se polako spuštate dok ne postignete maksimalnu dubinu. Držite pozu oko 30 sekundi i dišite duboko dok se opuštate.
Poza kornjače pomaže u otvaranju ramena i grudi, pozitivno utiče na digestivni sistem, umiruje um i poboljšava držanje tela.
Podržite se u svom putu ka usavršavanju ove poze uz redovno praktikovanje i korak po korak pristup. Vaše telo i um će vam biti zahvalni.
Kako da uključim prevod (titl) na mom jeziku?
Poza kornjače (Kurmasana) u jogi: koje su koristi od ove vežbe
Ova poza je vrlo korisna za jačanje mišića leđa, ramena i vrata, što je posebno korisno za ljude koji provode puno vremena sedeći ispred računara. Poza kornjače takođe poboljšava cirkulaciju, zbog čega može pomoći u smanjenju napetosti i umora.
Neki stručnjaci smatraju da Kurmasana može pomoći u smanjenju stresa i anksioznosti, jer aktivira parasimpatički nervni sistem. Takođe, ova poza može pomoći u povećanju samopouzdanja, jer osoba koja je u ovom položaju simbolički stvara zaštitnu skloništu i gradi poverenje u svoju sposobnost da se zaštiti.
Kao i kod svake vežbe, važno je da se Kurmasana izvodi pravilno i bez preterivanja, posebno ako ste početnik u jogi ili imate bilo kakve zdravstvene probleme. Ako želite da naučite kako se pravilno izvodi ova poza, preporučuje se da se obratite sertifikovanom instruktoru joge.
Poza kornjače (Kurmasana) u jogi: najčešće greške pri izvođenju ove vežbe
Poza kornjače, poznata i kao Kurmasana, je napredna joga poza koja zahteva veliku fleksibilnost i snagu. Međutim, uzbuđenje zbog izvođenja ove složene i privlačne poze može dovesti do čestih grešaka koje mogu ozbiljno ugroziti vaše telo.
Najčešća greška koju ljudi prave u ovoj pozi je forsiranje. Pokušavaju da silinom istegnu svoje telo kako bi postigli savršenu pozu, zanemarujući sigurnost i pravilno disanje. Ovo može dovesti do ozbiljnih povreda, kao što su bolovi u leđima i vratu, ugrušci u nogama i oštećenja zglobova.
Druga česta greška je loše postavljanje ruku. Ruke treba da budu uspravne, s dlanovima okrenutim prema dole, što daje ravnomernu raspodelu težine tela. Ako ruke nisu ispravne, preveliki pritisak može biti na zglobovima ručnog zgloba i lakta, što takođe može dovesti do ozbiljne povrede.
Kontrolisano samouzimanje u pozu kornjače je ključno za pravilno izvođenje ove vežbe. Najbolja praksa je da postepeno izvodite pozu, slušajući svoje telo i fokusirajući se na pravilno disanje. Takođe možete koristiti blokove ili jastučnice kako bi olakšali pritisak na zglobove i istovremeno podržali pravilan položaj ruku i tela.
Da biste izbegli ozbiljne povrede, preporučuje se da se pre početka izvođenja ove vežbe posavetujete sa stručnjakom za jogu i pažljivo pratite uputstva. Takođe, ne forsirajte pozu, već dopustite svom telu da vam pokaže kako se postepeno spuštati. Sa pravilnim izvođenjem, poza kornjače može biti izuzetno korisna za vaše fizičko i mentalno zdravlje.
Poza kornjače (Kurmasana) u jogi: mere opreza pri izvođenju ove vežbe
Kurmasana, poznatija kao Poza kornjače, jedan je od naprednih položaja u jogi koji zahtevaju veliku fleksibilnost i snagu. Izvođenje ove vežbe može biti korisno za jačanje mišića leđa i vrata, poboljšanje cirkulacije i raspoloženja, ali je takođe važno uvažiti nekoliko mera opreza kako bi se izbegli eventualni problemi.
Pre svega, važno je napomenuti da poza kornjače nije preporučljiva osobama koje imaju povrede leđa, ramena ili ruku. Takođe, trudnice bi trebalo da se konsultuju sa svojim lekarom pre izvođenja ove vežbe.
Kada je u pitanju sam položaj, treba imati na umu da je poza kornjače veoma zahtevna i može dovesti do povreda ukoliko se izvodi na silu ili bez pravilnog zagrevanja. Uvek je važno slušati svoje telo i ne forsirati izvođenje vežbe ukoliko osetimo bol ili nelagodnost.
Takođe, važno je dobro se zagrejati pre izvođenja ove vežbe. Topla kupka ili nekoliko istezanja mogu biti korisni da se telo pripremi za ovaj zahtevan položaj.
Na kraju, stručno vođenje i pažljivo uputstvo olakšaće izvođenje ove vežbe i pomoći u sprečavanju eventualnih problema. Zbog toga se preporučuje da se poza kornjače izvodi pod nadzorom iskusnog jogijskog instruktora.