Kako pravilno raditi vežbu: Poza luka (Dhanurasana) u jogi

Poza luka ili Dhanurasana je vežba koja se izvodi u jogi, a koja pomaže u otvaranju grudnog koša, jačanju mišića leđa i poboljšanju cirkulacije. U nastavku pročitajte korake i savete koji će vam pomoći da pravilno izvodite ovu vežbu.

1. Lezite na stomak i spustite ruke uz torzo sa dlanovima okrenutim prema gore.
2. Savijte kolena i uhvatite Rukama stopala, ili anklama.
3. Duboko udahnite i podignite grudni koš dok vučete svoje gležnjeve unazad. Zbog ovoga se grudni koš diže i telo ima oblik luka.
4. Kolena bi trebala biti širine ramena i lagano odaljeni jedan od drugog.
5. Održavajte vrat u neutralnom položaju da biste izbegli proniranje ili hiperprodukciju vrata.
6. Zadržite ovu pozu 5-10 dubokih udisaja i izdisaja.
7. Polako opustite se i spustite se na stomak.

Samo napominjemo da ova vežba može biti izuzetno izazovna za početnike, zato se ne preporučuje izvoditi vežbu sami. Najbolje bi bilo da pohađate časove joge i da sa svojim instruktorom pravilno naučite kako da izvodite ovaj položaj luka.

Kako da uključim prevod (titl) na mom jeziku?

Poza luka (Dhanurasana) u jogi: koje su koristi od ove vežbe

Poza luka, ili Dhanurasana, je veoma korisna vežba u jogi. Ona zateže mišiće trupa, poboljšava krvotok i poboljšava disanje tako što se širi grudni koš. Ova poza takođe pomaže u jačanju mišića leđa, ruku i nogu.

Vežba se izvodi ležanjem na stomaku sa ispruženim rukama paralelnim sa telom. Zatim, savijte noge i uhvatite pete rukama. Dok udišete, podignite glavu, grudni koš i noge od poda. Zadržite pozu nekoliko sekundi, a zatim se vratite u početni položaj.

Ova poza takođe može pomoći u redukciji stresa i poboljšanju raspoloženja. Dok se nalazite u pozi, trebalo bi da se fokusirate na disanje i opuštanje mišića.

Međutim, ukoliko imate problema sa leđima, kolenima ili vratom, trebalo bi da konsultujete svog lekara pre praktikovanja ove vežbe.

Poza luka (Dhanurasana) u jogi: najčešće greške pri izvođenju ove vežbe

Poza luka (Dhanurasana) je veoma korisna vežba u jogi, ali može biti i veoma teška za početnike. Najčešće greške pri izvođenju ove vežbe su nedovoljna razgibavanja pre izvođenja vežbe, nepravilno disanje, naporan položaj nogu i preterano zatezanje mišića.

Pre nego što krenete sa izvođenjem vežbe bilo bi dobro da se zagrejete i time pripremiti telo za ovu vežbu. Zatim, kada ste spremni, lezite na stomak i savijte noge u kolenima, podignite ruke prema gore i uhvatite se za zglobove stopala. U ovom položaju, važno je da držite ramena i lopatice spuštene i povećate zatezanje mišića u donjem delu leđa.

Međutim, najveća greška koju ljudi čine pri izvođenju poze luka u jogi je preterivanje u vežbi. To znači da se previše forsiraju i ne dozvoljavaju svojim telima da se opuste. Ovo može dovesti do neugodnih bolova i povreda, tako da je važno biti oprezan i slušati svoje telo.

Kao i kod drugih vežbi u jogi, pravilno disanje je ključno za postizanje najboljeg efekta. Udah i izdah trebaju biti spori i kontrolisani, sa fokusom na disanje iz stomaka i širenje pluća.

Na kraju, ovo je vežba koja je dizajnirana da zateže mišiće i poboljša vašu fleksibilnost, tako da nemojte propustiti da je isprobate. Sa pravilnim izvođenjem i redovnim vežbanjem, poza luka može biti vrlo korisna za vašu kičmu i celokupno zdravlje.

Poza luka (Dhanurasana) u jogi: mere opreza pri izvođenju ove vežbe

Poza luka (Dhanurasana) u jogi je vežba koja se izvodi u ležećem položaju na stomaku, a zatim se ruke i noge savijaju unazad kao luk. Ova poza može imati mnoge prednosti za vaše telo, ali je važno da izvodite vežbu uz određene mere opreza.

Prvo i najvažnije, važno je da se dobro zagrejete pre nego što pređete na ovu vežbu. Dhanurasana je prilično naporna vežba, pa je preporučljivo da zagrejete leđa, ramena i ruke pre nego što pokušate da izvedete pozu.

Takođe, važno je da budete svesni svojih granica. Ukoliko osećate bilo kakav bol u leđima ili ramenima, ne bi trebalo da nastavite s vežbom. Umesto toga, trebalo bi da se posavetujete sa stručnjakom ili da pronađete alternative vežbe koje će vam doneti iste prednosti.

Kada izvodite pozu luka, važno je da održavate ravnotežu i kontrolu. Ne bi trebalo da se preterano zanosite, jer to može dovesti do povrede. Umesto toga, fokusirajte se na svoje disanje i polako napredujte u pozi.

Takođe je važno da ne forsirate svoje telo u ovom položaju. Ukoliko ne možete da izvedete pozu u potpunosti, pokušajte da je prilagodite svojim mogućnostima. Na kraju krajeva, jogu treba da izvodite za sebe i svoje dobro, ne radi nekog opšteg standarda ili idealne poze.

Sledeći ove mere opreza i pažljivo i strpljivo vežbajući pozu luka, možete iskusiti mnoge prednosti koje dolaze s ovom vežbom, uključujući poboljšanu fleksibilnost, jačanje leđa i ramena, smanjenje stresa i poboljšanu cirkulaciju.

Prijavi se da primaš najnovije informacije na ovu temu